Κυριακή, 27 Οκτωβρίου 2013

Κολοσσός ήταν ο Μπολντς!

Με ηγέτη τον Αμερικάνο γκαρντ ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού στην Πάτρα με 76-66.

Ο Μπολντς ήταν… όλα τα λεφτά για τους Αχαιούς καθώς με τους 25 πόντους που σημείωσε τους οδήγησε στην δεύτερή τους νίκη στο πρωτάθλημα της BASKET LEAGUE ΟΠΑΠ. Για τον Κολοσσό ο Στεφανίδης ήταν καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή ώστε να οδηγήσει τον Κολοσσό στην πρώτη του νίκη.

Απολύτως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον Μπολντς (15 π. ως το 20’) προσπαθούσαν να «χτίσουν» μια διαφορά που θα τους έδινε αβαντάζ για τη νίκη, ωστόσο ο Στεφανίδης είχε διαφορετική άποψη. Ο έμπειρος γκαρντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 16 πόντους με απόλυτη ευστοχία (4/4β., 3/3διπ., 2/2τριπ.) και κρατούσε τους Ροδίτες μέσα στο παιχνίδι (24-22 στο 10’, 41-39 στο 20’).

Τα «κανόνια» των δύο ομάδων… σίγησαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Χιλ να ανεβάζει στροφές οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 54-46 στο 26’, αλλά ως το 30’ με ένα μικρό σερί 8-3 ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (57-54).

Η τέταρτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Απόλλωνα και αυτό οφειλόταν κατά ένα μεγάλο βαθμό στον Μπολντς, ο οποίος πήρε ξανά «φωτιά» και συνέβαλλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα της Πάτρας να πάρει διαφορά ασφαλείας και μαζί τη νίκη. Στο 36’ η διαφορά ανήλθε στους 16 πόντους (72-56) και τα πάντα είχαν κριθεί. Το τελικό 76-66 άφησε τους Αχαιούς να πανηγυρίζουν και τους Ροδίτες γεμάτους απογοήτευση και χωρίς ροζ φύλλο ακόμη.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Φούφης, Ξενικάκης

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-39, 57-54, 76-66.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Χιλ 11 (2), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Τέιλορ 9 (1), Ουίλσον 7 (1), Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 8, Πελεκούδας, Τρεπάλοβιτς 5, Χοτ 3 (1), Μπόλτς 25 (3), Νιφόρας 3 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 6, Ραμ 5 (1), Γεωργαλής 4, Σμιθ 9, Στεφανίδης 20 (2), Σίμπσον, Κουκουλάς, Τσάμης 9 (1), Προύιτ 9 (2), Όσμπι 4.