Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2013

Πανιώνιος: Πρεμιέρα με «διπλό»!

Με νίκη άρχισε το πρωτάθλημα της Α1 ο Πανιώνιος! Στην Ελευσίνα επικράτησε με 74-72 του Πανελευσινιακού σε συναρπαστικό και δυναμικό αγώνα.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-19), ο Πανιώνιος ξέφυγε στο σκορ με 7 (34-27) στο 16’ με πρωταγωνιστές τους Έρικ ΜακΚόλουμ (10 πόντοι μέχρι εκείνο το σημείο), Ούρος Ντούβνιακ (8) και με το χαμηλό σχήμα του Γιαννή Σφαιρόπουλου (με τον Γιάννη Αθανασούλα συνήθως σε θέση «τέσσερα») να κάνει τους «κυανέρυθρους» πιο γρήγορους και ευέλικτους.

Ο Πανελευσινιακός, ωστόσο, στα τελευταία τέσσερα λεπτά έκανε την ανατροπή, χάρις στα επιθετικά ριμπάουντ, που πήρε κυρίως ο Πέτρος Μελισσαράτος, και δημιουργώντας αιφνιδιασμούς από τα λάθη των γκαρντ του «Ιστορικού». Με τους Μάνο Παπαμακάριο, Αντώνη Μάντζαρη να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν σε 37-37 με τρίποντο του Παπαμακάριου λίγο μετά το 18’ και με καλάθι του Μάντζαρη στον αιφνιδιασμό (39-38 48’’ πριν το τέλος) και του Τζόουνς στην εκπνοή, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (41-38).

Ο Πανιώνιος βελτιώθηκε στο αμυντικό ριμπάουντ και στην γενικότερη αμυντική συμπεριφορά του στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τον σκόρερ του σήμερα ΜακΚόλουμ με 50-47 λίγο μετά το 26’. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με δύο τρίποντα των Μαγκουνή, Φαγιέ ανέκτησαν το προβάδισμα και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ (57-56).

Με τον Βασίλη Σίμτσακ να «δένει» την άμυνα και πέντε σερί πόντους του Μάριου Μπατή (τρίποντο και καλάθι στον αιφινιδιασμό από κλέψιμο στον Παπαμακάριο), ο «Ιστορικός» ξέφυγε με επτά (69-62) με 4’ και 10’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.Μετά από εκπληκτικό κλέψιμο του ΜακΚόλουμ, που πεσμένος στο έδαφος πήρε την μπάλα από τον Μαγκουνή και πάσαρε στον Αθανασούλα, ο οποίος πέτυχε το λέι απ, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν πάλι με επτά (73-66) στο 39’.

Ο Φαγιέ με δύο βολές μείωσε στους πέντε (73-68) 48’’ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά λίγο αργότερα στα 26’’ αστόχησε δύο φορές από την «γραμμή της φιλανθρωπίας». Παρόλα αυτά ο Πανελευσινιακός μείωσε στο καλάθι (73-71) με τρίποντο του Νίκου με 17’’ να απομένουν για την λήξη. Στα 14’’ ο Μπατής ευστόχησε μόνο στην μια βολή (74-71). Στα 9’’ πριν την λήξη ο Νίκου κέρδισε δύο βολές. Ευστόχησε στην πρώτη (74-72), αστόχησε στην δεύτερη. Ο Μαγκουνής πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ήταν άστοχος. Ο Φαγιέ πήρε δεύτερο σερί επιθετικό ριμπάουντ για τον Πανελευσινιακό, αλλά το τρίποντο του Νίκου από την γωνία ήταν άστοχο.

«Συγχαρητήρια για την ψυχή και το πάθος»
«Πετύχαμε σημαντική νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επί ενός αξιόλογου αντιπάλου», σχολίασε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και τόνισε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες για την ψυχή και το πάθος τους. Ήμασταν προσηλωμένοι στην άμυνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Περιορίσαμε τα ντράιβ και το τρανζίσιον παιχνίδι του Πανελευσινιακού, που είναι τα δυνατά σημεία του. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου μέρους μας κόστισαν τα αμυντικά ριμπάουντ, που χάσαμε, ενώ κάναμε λάθη τακτικής στην επίθεση».

«Ευχαριστούμε για την συμπαράσταση»
«Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνα μας και αποκτήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ», εξήγησε ο προπονητής των «κυανέρυθρων». «Δεν είχαμε, όμως, συγκέντρωση στο τέλος και κάναμε δύο σοβαρά λάθη τακτικής με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί στο σουτ, στο οποίο ήμασταν λίγο τυχεροί». «Συγχαρητήρια στους φίλους του Πανιωνίου, που ήρθαν στην Ελευσίνα», σημείωσε ο Σφαιρόπουλος. «Ευχαριστούμε για την συμπαράσταση και πάντα τους θέλουμε δίπλα μας με κόσμια συμπεριφορά».

«Μετράει η νίκη»
«Αντέξαμε και πήραμε την νίκη, που είναι αυτό μου μετράει», δήλωσε ο Βασίλης Σίμτσακ, από τα «κλειδιά» της σημερινής επικράτησης του Πανιωνίου στην Ελευσίνα.

«Έτσι είναι το ελληνικό πρωτάθλημα, πρέπει να παίζεις πολύ δυνατά και με μυαλό», ήταν το πρώτο σχόλιο του 32χρόνου σέντερ μετά την νίκη των «κυανέρυθρων» στην πρεμιέρα της Α1. «Αντέξαμε και νικήσαμε, παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλή άμυνα», επισήμανε ο Σίμτσακ και εξήγησε πως: «Στα αποδυτήρια είπαμε ότι όλα ξεκινούν από την άμυνα και καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Θέλουμε ως ομάδα να είμαστε πολύ «σκληροί» αμυντικά, γιατί η άμυνα δίνει τις νίκες και τις καλές πορείες. Θέλουμε χρόνο και να προχωρήσουμε βήμα με βήμα».

«Το καθήκον μου είναι να παίζω άμυνα και να κάνω την «βρώμικη» δουλειά, δεν είμαι σκόρερ», παρατήρησε ο 32χρόνος σέντερ για την δική του απόδοση και σημείωσε ότι: «Σημασία έχει ότι νικήσαμε, αυτό μετράει».

«Σπουδαία νίκη»
«Είναι σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο», σχολίασε ο Βασίλης Καββαδάς και παρατήρησε ότι:«Εάν διορθώσουμε τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας, θα είμαστε ακόμη καλύτεροι στην συνέχεια».

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-38, 57-56, 72-74.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 14 (2), Παπαμακάριος 8 (1), Ρος 6, Δημάκος, Τζόουνς 5, Μαγκουνής 8 (1), Φαγιέ 12 (1), Μελισσαράτος 5, Τέρνερ 4, Μάντζαρης 10, Αβραμίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 23, Σταμάτης, Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ 17 (1), Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6 (1), Μπατής 10 (1), Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ, Σίμτσακ 8, Σαλούστρος