Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013

Ο Πανιώνιος δύσκολα τα Τρίκαλα

Ο Πανιώνιος στηριζόμενος στην καλή του άμυνα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού επικράτησε δύσκολα των Τρικάλων με 69-62.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα σε μια αναμέτρηση χωρίς καλό θέαμα και με αρκετά λάθη. Προηγήθηκαν 15-10 στο 10’, ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (25-16 στο 13’), με τον ΜακΚόλουμ να δίνει λύσεις επιθετικά. Τα Τρίκαλα με τον Γιούιν να είναι αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι πλησίασαν σε 25-24 (16’), όμως οι Νεοσμυρνιώτες έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 34-28.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 2-14 πέρασαν μπροστά με 38-42 (27’) βάζοντας… φωτιά στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος με πίεση στην άμυνα απάντησε (47-44 στο 30’), για να κριθούν όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Θεσσαλοί έκαναν το 49-51 (32’), όμως ο «Ιστορικός» συνήλθε και με σερί 8-0  πέρασε μπροστά με 58-51(35’). Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 61-57 (38’), όμως οι γηπεδούχοι με ψυχραιμία και ωριμότητα ξέφυγαν 65-57 (1.58' πριν το τέλος) καθαρίζοντας τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 34-28, 47-44, 69-62.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17, Ντούβνιακ 7, Κάρτερ 3 , Μίλμπορν 15, Αθανασούλας 4, Μπατής 6, Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 7, Μισέλ 2, Σίμτσακ 3, Σαλούστρος 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ(Φλεβαράκης): Έβανς 17, Γιούιν 10, Γιαννακίδης 5, Κόμματος 12(1), Γκρέιτζερ 2, Δεληγιάννης 6, Ματαλόν, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 8, Πέτροβιτς 2.