Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013

Ανατροπή με ψυχή πρωταθλητή!

Ποδαρικό με νίκη έκανε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Μάλαγα με 69-61. Οι Πειραιώτες μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και τελικά επικράτησαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας αν και είχαν βρεθεί μέχρι και το -12.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Μάλαγα να παίρνει το προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντράγκιτς να φτάνει ακόμα και τη διαφορά στο +8 με σκορ 6-14. Από εκεί και πέρα με τον Σλούκα αλλά και τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν και με τη λήξη του πρώτου μέρους οι διαφορά να είναι μόλις στο +4 για τους Ισπανούς (18-22).
Στη δεύτερη περίοδο έκλεισε η ψαλίδα κυρίως χάρη στον Μπρεντ Πέτγουεϊ που με δύο εύστοχα τρίποντα κατάφερε να μειώσει προς στιγμήν στο πόντο με 24-25 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Ισπανοί αύξησαν και πάλι με ½ εύστοχες βολές του Ντράγκιτς τη διαφορά στο +6 (24-30). Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έγραψε με εύστοχο σουτ από τα 6.75 ο Κάλογουεϊ στο πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι για το 26-33.

Οι Ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στο παρκέ μετά την ανάπαυλα με διάθεση να αντιστρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Ωστόσο, η Μάλαγα κάθε άλλο παρά λευκή πετσέτα δεν πέταξε, καθώς διατήρησε το προβάδισμά της στα μισά της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί άρχισε και η αντεπίθεση του Ολυμπιακού που μείωσε τη διαφορά στο -3 χάρη σε γκολ φάουλ του Κώστα Σλούκα. Στη συνέχεια η Μάλαγα ξέφυγε εκ νέου στο σκορ εξαιτίας της κακής αμυντικής λειτουργίας των Ερυθρολεύκων, αλλά οι Πρίντεζης αρχικά και Λοτζέσκι στη συνέχεια έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Στο τέλος της 3ης περιόδου ο Πέτγουει με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο, για να λήξει τελικά το δεκάλεπτο στο 44-45.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, με δύο εύστοχες βολές για το 46-45. Ακολούθησαν τρίποντο του Μάντζαρη και «αλει ουπ» κάρφωμα του Πέτγουει για το 51-46. Ο Ολυμπιακός ανέβασε και άλλο την απόδοσή του και με νέο τρίποντο του Σλουκα έφτασε στο +5. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους Ερυθρόλευκους, που έφτασαν να προηγούνται με 60-49 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό σκορ έγραψε ο Βασίλης Σπανούλης με 2/2 εύστοχες βολές για το 69-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 13 (2/4δίπ., 3/4τρίπ., 4ρ., 2κοψ. σε 17:18), Λο (0/1δίπ., 2ασ., σε 9:53), Ντάνστον 3 (1/2δίπ., 1/3τρίπ., 7ρ., 1ασ.), Σπανούλης 13 (2/3δίπ., 1/5τρίπ., 6/6β., 1ρ., 5ασ., 1κλ., 4λ. σε 27:29), Περπέρογλου 4 (2/4δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1κλ. σε 14:48), Σλούκας 8 (1/2δίπ., 2/3τρίπ., 0/1β., 2ρ., 6ασ., 1κλ. σε 19:24), Σίμονς 4 (1/5δίπ., 2/2β., 8ρ., 2κοψ. σε 25:13), Πρίντεζης 9 (3/7δίπ., 1/4τρίπ., 5ρ., 2ασ., 1λ. σε 22:42), Μάντζαρης 3 (1/5τρίπ., 1ρ., 2ασ., 1κλ., 3λ. σε 23:14), Λοτζέσκι 12 (1/5δίπ., 3/4τρίπ., 1/2β., 4ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 25:12)

Ουνικάχα (Πλάθα): Κόντε, Σαμπόνις 2, Βιδάλ 2 (0/2τρίπ.), Κάλογουεϊ 3 (0/4δίπ., 1/5τρίπ.), Σουάρεθ 8 (0/2τρίπ., 6ρ., 4ασ., 2κλ.), Γκρέιντζερ 4 (3ασ., 4λ.), Βάσκευ 12 (5/7δίπ., 2/2β., 10ρ., 3κοψ.), Κουζμίνσκας (0/2δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 1ασ.), Ντράγκιτς 12 (1/2δίπ., 3/4τρίπ., 1/2β., 2λ.), Χετσχάιμεϊρ 8 (2/3τρίπ.), Κέινερ-Μέντλι 9 (1/7δίπ., 2/4τρίπ., 1/2β., 2κλ., 2λ.), Στίματς 1