Κυριακή, 6 Οκτωβρίου 2013

Το γύρισε, αλλά δεν το κέρδισε

Στις λεπτομέρειες επικράτησε η Λουκόιλ Ακαντέμικ του Πανιωνίου με 1/2 βολές του Ράιτ στα 2,5'' πριν το τέλος, για την 2η ημέρα του τουρνουά "Π. Οικονομάκης".

Ο Πανιώνιος κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά κι ενώ ως τότε βρισκόταν πίσω να κυνηγάει. Θα μπορούσε να έχει πάρει και το προβάδισμα αν ο Λάνγκφορντ που ισοφάρισε με γκολ-φάουλ στα 9'', δεν αστοχούσε στη βολή.

Το τελικό διαμορφώθηκε από τον Ράιτ, που παραλίγο να γίνει... μοιραίος. Στα 2.5'' πριν το φινάλε και ενώ ευστόχησε στην πρώτη βολή που κέρδισε έκανε το 75-74, στη δεύτερη όμως σημειώθηκε παράβαση (προσπάθησε να αστοχήσει). Έστειλε τη μπάλα στο σίδερο, οι συμπαίκτες του μπήκαν πιο γρήγορα στη ρακέτα και μετά την υπόδειξη της παράβασης, ο Πανιώνιος είχε την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή του.

Στην επαναφορά, όμως, οι "κυανέρυθροι" έκαναν το λάθος και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο τουρνουά.
Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν ο εκπληκτικός 'Ερικ ΜακΚόλουμ που σημείωσε 26 πόντους, ευστοχώντας σε συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες και είδε τους Σταμάτη-Σαλούστρο να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην ανατροπή της διαφοράς στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 30-45, 54-65, 74-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26 (4), Σταμάτης 2, Μοτσενίγκος, Ντουβνιακ 8 (1), Μίλμπουρν 13 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3 (1), Σίμτσακ, Καββαδάς 4, Σαλούστρος 2, Λάνγκφορντ 12 (2).

Ακαντέμικ (Κόστιτς): Γουάιτ 16 (1), Βεργίνης 9 (1), Τάκερ 17, Κόλεφ, Μίνκοφ, Αβράμοφ 14 (2), Μαρτσίνκοβιτς, Γκεργκίεφ 7 (1), Ατσάρα 12.