Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2013

Δύσκολα ο ΑΓΟΡ, 82-77 τον Ικαρο Χαλκίδας

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος ο ΑΓΟΡ έκαμψε την αντίσταση του Ικαρου Χαλκίδας, επικρατώντας με 82-77 στο κλειστό Μ. Μερκούρη, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Α1.

Χαρτ (21 π.) και Προύιτ (20 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Γιαπλέ, με άξιους συμπαραστάτες τους Γκάμπριελ (13 π.) και Αγγελόπουλο (11 π.).

Από το συγκρότημα του Καλαφατάκη διακρίθηκαν οι Γκόβενς (16 π.), Μπορόβνιακ (16 π.), Ασκα (11 π.) και Μπεκ (10 π.).

Ο ΑΓΟΡ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 9-0 στο 3'. Με τρίποντο του Αγγελόπουλου, οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά τους στο +14 (22-8, 7'), για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με +10 (25-15).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα σερί 7-0, μείωσαν στους τρεις (22-25) στο 12'. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Γιαπλέ... ξύπνησε και πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά (45-31), στο 19'.

Με τρίποντο του Γκόβενς, το συγκρότημα του Καλαφατάκη πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -11 (34-45).

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ικαρος βελτίωσε αισθητά την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση, επέβαλλε τον ρυθμό του και με επιμέρους σκορ 23-11, πήρε το προβάδισμα με 57-56, στο 28'.

Με πόντους του Αγγελόπουλου, οι κρητικοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 6-2 και πήγαν στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με +3 (62-59).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (74-73, 37'). Σε εκείνο το σημείο οι Προύιτ και Λάτοβιτς ανέλαβαν δράση για το Ρέθυμνο, το οποίο έκανε σερί 7-0 και ξέφυγε με +8 (81-73) στο 39'.

Παρά τις προσπάθειες του Γκαγκαλούδη, ο ΑΓΟΡ διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος και έφτασε στην νίκη, με το τελικό 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 20-19, 17-25, 20-18.

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χαρτ 21 (4), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 11 (3), Προύιτ 20 (1), Καλαμπόκης, Κανονίδης 4, Λάτοβιτς 5 (1), Αλεξάντερ 5, Αρμπετ 1, Γκάμπριελ 13 (1).

Ικαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 16 (5), Παπανικολόπουλος 3 (1), Ασκα 11, Μανωλόπουλος 3 (1), Σούτον 6, Γκαγκαλούδης 9 (2), Σπανός, Μπορόβνιακ 16, Μπεκ 10 (2), Μπέμπης.