Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2013

Με «καυτό» δίδυμο στους «4» ο Πανιώνιος!

Με «καυτό» δίδυμο στους «4» ο Πανιώνιος!Μετά τον Παναθηναϊκό και ο Πανιώνιος εξασφάλισε την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη του με 82-65 επί του Κολοσσού στη Νέα Σμύρνη.

Μιά πρόκριση που κρίνεται δίκαια, καθώς οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, διατηρώντας σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδια ένα προβάδισμα κοντά ή και πάνω από τους 10 πόντους.
Άλλωστε οι φιλοξενούμενοι με 27/57 σουτ εντός πεδιάς δεν μπορούσαν να έχουν τύχη απέναν τι σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως ο Πανιώνιος.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ που μαζί με τον Μίλμπουρν ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας τους με 22π. έκανε το 80-65 με τρίποντο, περίπου 1,5 λεπτό πριν το φινάλε, «σφραγίζοντας» την πρόκριση για τους «κυανέρυθρους».
Όσον αφορά την εικόνα του ματς, από το ξεκίνημα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε... τα δόντια της σημειώνοντας 27π. στο πρώτο δεκάλεπτο, και παίρνοντας ήδη διαφορά 13π. από το 9' (27-13). Το προβάδισμα εκτοξεύθηκε στους 20 στο δεύτερο δεκάλεπτο (46-26), μετά από ένα επίμέρους 14-4.

Ο Κολοσσός δεν τα παράτησε όμως και με ηγέτη τον Όσμπι, «ψαλίδισε» την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας μέσα σε τέσσερα λεπτά στους 7 (52-45) και ένα λεπτό πριν τα 30' στους 6 (56-50).

Μέχρι εκεί όμως. Ο Πανιώνιος διατήρησε την ψυχραιμία του, δεν επέτρεψε στο αντίπαλό του να πλησιάσει κι άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 15-4 έφτασε ως το τελικό κι επιβλητικό 82-65!

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-31, 62-52, 82-65

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 22 (4/11δίπ., 1/4τρίπ., 11/12βολ., 6ριμπ.), Σταμάτης, Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ 15 (4/6δίπ., 1/4τρίπ., 4ριμπ.), Μισέλ, Μίλμπορν 19 (7/8δίπ., 1/2τρίπ., 3ριμπ.), Αθανασούλας 9 (2/2δίπ., 1/3τρίπ., 2/2βολ.), Μπατής 3 (0/1δίπ., 1/3τρίπ., 3λάθ.), Σίμτσακ 2, Καββαδάς 10 (5/6δίπ., 5ριμπ.), Σαλούστρος 2 (2/2δίπ.), Λάνγκφορντ.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 11 (4/7δίπ., 1/2τρίπ., 2λάθ.), Ματσάμας, Γεωργαλλής 5 (2/3δίπ., 0/4τρίπ., 1/1βολ.), Δανάς, Σμιθ 12 (6/8δίπ., 2ριμπ.), Στεφανίδης (0/1δίπ.), Σίμπσον 11 (4/8δίπ., 0/1τρίπ., 3/4βολ.), Κουκουλάς 2 (1/2δίπ.), Τσάμης 5 (2/7δίπ., 0/1τρίπ.), Προύιτ 2 (1/1δίπ.), Όσμπι 15 (5/7δίπ., 4ριμπ.)