Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου 2013

Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί του ΚΑΟΔ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 54-48 του ΚΑΟΔ στην Δράμα, στο δεύτερο φιλικό του Δικέφαλου του Βορρά, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να βγάζει θετικά συμπεράσματα από την πορεία προετοιμασίας της ομάδας και να κάνει πολλές δοκιμές.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με πεντάδα τους Τσόχλα, Βουτσίτσεβιτς, Κασελάκη, Μαργαρίτη και Μπόγρη και προηγήθηκε 8-12 στο 7ο λεπτό και 11-17 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά κλειστό με το σκορ να μένει χαμηλά, αφού ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 7 πόντους και ο ΚΑΟΔ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 25-24 στη λήξη του ημιχρόνου.

Με πεντάδα τους Τσόχλα, Χαραλαμπίδη, Δέδα, Τσαϊρέλη και Μπόγρη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους και να κάνει αρκετές δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα.

Ο ΚΑΟΔ ωστόσο που προηγήθηκε 43-33, βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος τα τρίτης περιόδου με 44-40, αλλά η άμυνα που έπαιξε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο ήταν εντυπωσιακή. Περιόρισε τον ΚΑΟΔ στους 4 πόντους και πήρε τη νίκη με 48-54.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-24, 44-40, 48-54.

ΚΑΟΔ: Ζάρρας 13, Μπένας 8, Χρυσικόπουλος 2, Πολκ, Βον 9, Κόβιτς 4, Μάρκοβιτς 11, Κρουπάλια, Κολοβής, Σλαφτσάκης 1.

ΠΑΟΚ: Βουτσίτσεβιτς 2, Κασελάκης 9, Μπόγρης 4, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας 7, Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 9 (1), Δέδας 5 (1), Κώττας 2, Λιάπης 3 (1), Κόνιαρης.