Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2013

Στο τέλος ο ΠΑΟΚ 76-75 την Λουκόιλ

Με τρίποντο του Τσόχλα, ένα λεπτό πριν το τέλος ο ΠΑΟK επικράτησε της Λουκόιλ Ακαντέμι με 76-75 στο τουρνουά που διοργανώνει ο ΚΑΟ Δράμας και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο.

Ο αγώνας του ΠΑΟΚ με την Λουκόιλ Ακαντέμικ ήταν από την αρχή ως το τέλος ντέρμπι, μιας και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με 10-11 στο έκτο λεπτό, ο ΠΑΟΚ απάντησε και έκανε το 14-13 στο έβδομο, ενώ έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 27-22.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου διατήρησαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης περιόδου, παρά το 29-29 από την Λουκόιλ, προηγούμενοι με 34-31 στο 16ο λεπτό, όμως βρέθηκαν στο -1 (41-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα (57-55 στο 27ο), το οποίο έφτασε στο +5 (60-55) στο 28ο λεπτό, όμως οι Βούλγαροι επέστρεψαν και ισοφάρισαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 64-64. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πάντως αρχικά στο -5 (64-69) αλλά να αντιδράει και με ένα δικό του σερί 6-0 να προηγείται με 70-69 στο 35ο λεπτό.

Ο Τσόχλας έμελλε να γίνει ο… ήρωας μιας και με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 76-75 στο 39ο λεπτό. Στα 60 δευτερόλεπτα που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, ο Πέιν μάλιστα έκλεψε την μπάλα από τον Ατσάρα (πέρυσι αγωνίστηκε στην Καβάλα) στην τελευταία επίθεση της Λουκόιλ και ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του ΚΑΟΔ όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Μπήτης, Ξενικάκης

Τα Δεκάλεπτα: 27-22, 41-42, 64-64, 76-75

ΠΑΟΚ:Λιάπης, 2, Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 16 (3), Πέιν 11, Βουτσίτσεβιτς, Τσόχλας 12 (2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 2, Κασελάκης 7 (1), Τσαϊρέλης 13

Λουκόιλ: Γουάιτ 13 (1), Βεργίνης 4, Τάκερ 5 (1), Μίνκοφ 2, Αβράμοφ 14 (2), Μαρτσείνκοβιτς 5, Γκεοργκίεφ 9, Μπάνεφ2, Ατσάρα 9, Λάλιτς12.