Κυριακή, 18 Αυγούστου 2013

Δεν... μάσησε παρά τις απουσίες

Δεν... μάσησε παρά τις απουσίεςΠαρά τις αρκετές και σημαντικές απουσίες η Εθνική ομάδα Ανδρών επικράτησε με 87-75 επί του Φλόριντα Στέιτ στο πρώτο φιλικό επί κρητικού εδάφους στο τουρνουά που διεξάγεται προς τιμήν του Γιώργου Κολοκυθά.

Πρίντεζης και Καϊμακόγλου με 15 και 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.
Εκτός αποστολής έμειναν οι Κατσίβελης (κάκωση στον αντίχειρα), Μπουρούσης, Σπανούλης, Καϊμακόγλου (που προέρχονται από τραυματισμό) και Περπέρογλου (έφτασε το Σάββατο στο Ηράκλειο λόγω ενός προσωπικού προβλήματος).
Η Εθνική σε αυτό το δυνατό τεστ είχε καλή άμυνα και ακόμα καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Ο Ιαν Βουγιούκας «σκέπασε» τα καλάθια και η «γαλανόλευκη» έχτισε μια διαφορά 14 πόντων (17-3, στο 5ο λεπτό).
Οι αλλαγές του Τρινκιέρι επηρέασαν κάπως τον ρυθμό και οι Αμερικάνοι πλησίασαν σε 19-12 στο 9'.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 15ο λεπτό (34-27). Ωστόσο, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τα αμυντικά κενά επέτρεψαν στο Φλόριντα Στέιτ να κάνει την ανατροπή με ένα επί μέρους σκορ 9-1 (35-36, στο 18ο λεπτό).
Ωστόσο με τέσσερις σερί πόντους του Βασιλειάδη και ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη η Ελλάδα βρέθηκε στο + 5 (41-36), αλλά το Φλόριντα Στέιτ απάντησε με ένα σερί 4-0 και μείωσε σε 41-40 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η σκληρή άμυνα των Αμερικανών μπλόκαρε την Ελλάδα με τους παίκτες του Τρινκιέρι να αστοχούν από την περιφέρεια. Το Φλόριντα Στέιτ πήρε διαφορά με 6π. (47-53 στο 23'). Στην συνέχεια οι διεθνείς βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους και όταν βρήκαν λύσεις από τα 6.75μ. δια χειρός Μπράμου προσπέρασαν με 67-57 στο 30'.
Στη συνέχεια με πολύ καλή άμυνα, η Εθνική έτρεξε στον αιφνιδιασμό και αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά (71-57 στο 33'). Περίπου 5:47 για το τέλος έπειτα από μια διεκδίκηση για το ριμπάουντ τραυματίστηκε στον αυχένα ο Σμιθ και το ματς διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά. Ο Αμερικανός δεν μπόρεσε να συνεχίσει και μεταφέρθηκε στο πλησιέστερο νοσοκομείο για εξετάσεις. Η διακοπή επηρέασε τον ρυθμό της Εθνικής, η οποία ωστόσο διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.
Αξίζει να σημειωθεί πως 1:02 για την λήξη ο Αντρέα Τρινκιέρι «έριξε» στο παιχνίδι τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα της Εθνικής Ανδρών.

Δεκάλεπτα: 23-16, 41-40, 67-57, 87-75.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 11, Σλούκας 4, Ζήσης 4, Καββαδάς 7, Φώτσης 3, Παπανικολάου 9, Μαυροκεφαλίδης 8, Βουγιούκας 14, Πρίντεζης 15, Μπράμος 12, Γιάνκοβιτς, Μποχωρίδης.

Φλόριντα: Τζίλκριστ 11, Σμιθ 8, Μπούκερτ 8, Τόμας 19, Μίλερ 8, Χόπκινς 6, Γουάιτ 9, Μπογιανόφσκι 6.