Κυριακή, 16 Ιουνίου 2013

Τρίτος ο μάγκας Πανιώνιος!

Αποφασισμένος να τελειώσει τη σειρά εκτός έδρας όπως και πέρσι κόντρα στον Κολοσσό, ο Πανιώνιος νίκησε στο «Μελίνα Μερκούρη» το Ρέθυμνο με 71-61 και με 3-1 νίκες κατέκτησε πανάξια την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Οι Κρητικοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση προηγούμενοι 12-8 στα μισά της πρώτης περιόδου χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Κάρτερ. Σταδιακά όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (14-15). Με το σκορ να είναι 18-18 στο 12’, οι «κυανέρυθροι» έτρεξαν ένα επιμέρους 4-12 για να ξεφύγουν έτσι με 23-30 (17’), με τον Μπόγρη να είναι και πάλι πολύ καλός σε επίθεση και άμυνα. Ο Πέτγουεϊ με καλάθι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 25-30.

Στην τρίτη περίοδο ο Αμερικανός σέντερ των γηπεδούχων προσπάθησε με προσωπικές ενέργειες να φέρει τα πάνω κάτω με αποτέλεσμα στο 29’ το Ρέθυμνο να πλησιάσει σε 43-45, χωρίς ωστόσο να περάσει μπροστά, αφού ο Αθηναίου από την άλλη πλευρά ήταν καθοριστικός για τον Πανιώνιο. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι πιο αποφασιστικοί και με μεγαλύτερη θέληση κυριάρχησαν απόλυτα. Ο Παππάς άρχισε να συνδέεται με το καλάθι, η άμυνα έγινε πιο ασφυκτική και στο 36’ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (48-59). Με τρίποντο του Τσόχλα το Ρέθυμνο έκανε το 56-63, όμως ο Παππάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (56-66, στο 37’) καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 25-30, 45-49, 61-71.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 2, Καλλινικίδης, Προύιτ 4, Αγγελόπουλος 1, Τσαρουχάς, Τσόχλας 7 (1), Ντούβνιακ 10, Κόμματος 2, Κάρτερ 10, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 25 (2), Σιζόπουλος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 12, Πέιν 2, Αθηναίου 12 (1), Κις 10, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας, Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς, Παππάς 20 (3), Αγραβάνης, Μπούκερ