Δευτέρα, 10 Ιουνίου 2013

Ο Τίτλος είναι στα χέρια του.....

ΠΑΟ - Ολυμπιακός 63-52 (pics)
Όσο ο Παναθηναϊκός κρατά τον Ολυμπιακό στους 50 πόντους, ο τίτλος είναι στα χέρια του. Γιατί την πρώτη φορά μπορεί να…έτυχε, αλλά είναι η δεύτερη συνεχόμενη που οι "ερυθρόλευκοι" δεν ξεπερνούν τους 52. Ως εκ τούτου δεν μπορούν παρά να φεύγουν ηττημένοι και μάλιστα με σκορ που μοιάζουν σαν να έχουν βγει από φωτοτυπικό μηχάνημα, καθώς το 51-64 του ΣΕΦ, έγινε 52-63 στο ΟΑΚΑ.
Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργειαπάθος και βάθος στον πάγκο γι' αυτό και νίκησε, χωρίς να είναι καλός επιθετικά(εξαιρείται ο Ούκιτς), χωρίς να παίζει μυαλωμένα, νικώντας εκτός από τον "αιώνιο" αντίπαλο και το άγχος του…
Με κεκτημένη -από το ΣΕΦ- ταχύτητα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, που με τον Ούκιτς να είναι "καυτός" προηγήθηκε με8-0 (2/2 τρίποντα ο Κροάτης). Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν άμεσα απαντήσεις (με Σπανούλη και Πρίντεζη) και, παρότι (είπαμε, το ξεκίνημα ήταν… συνέχεια από το ΣΕΦ) ο Κατσίβελης χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ, το 10-5 (8 πόντοι από τον Ούκιτς) έγινε 12-14 με τρίποντο του Σπανούλη.
Οι "ερυθρόλευκοι" εκμεταλλεύτηκαν το άγχος των αντιπάλων τους να… τελειώσουν γρήγορα τον δεύτερο τελικό και αντέστρεψαν την εικόνα της πρώτης περιόδου, κυριαρχώντας πλήρως στο δεύτερο πεντάλεπτο, γι' αυτό και πήγαν στον πάγκο με +5 (16-21).
Ο Ούκιτς πέτυχε και το πρώτο καλάθι (κι αυτό τρίποντο) στη δεύτερη περίοδο (19-21), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι. Σε ένα διάστημα με πολλά λάθη εκατέρωθεν (ορισμένα αβίαστα), είχαν πιο "καθαρό" μυαλό και προηγήθηκαν με 19-27.
Κάπου εκεί αποδείχθηκε, γι' άλλη μια φορά, πως κάποιες μικρές λεπτομέρειες κάνουν τις μεγάλες διαφορές. Την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν χάσει την ψυχραιμία τους και επιχειρούσαν μονότονα τρίποντα), ο Πρίντεζης έφυγε μόνος στο ανοιχτό γήπεδο και "απογειώθηκε" για να καρφώσει και να πάει στο σκορ στο +10. Από την άλλη πλευρά "απογειώθηκε" και ο Γκιστ, δεν τον έκοψε αλλά τον ανάγκασε να στείλει την μπάλα στο σίδερο και από εκεί στο κέντρο του γηπέδου (!), με τον Διαμαντίδη να ευστοχεί σε τρίποντο στην εξέλιξη της φάσης (22-27).
Το ενδεχόμενο -10 έγινε -5, ο Γκιστ "τάπωσε" στην επόμενη φάση τον Πρίντεζη και μετά πήρε ένα εντυπωσιακό αμυντικό ριμπάουντ. Παρότι ο Ματσιούλις χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-41, οι "πράσινοι" έκλεισαν ιδανικά το πρώτο μισό, με τον Ούκιτς να κερδίζει στο χαμηλό ποστ τον Σλούκα και τον Μπράμος να ευστοχεί σε τρίποντο (29-31).
Η τρίτη περίοδος ξεχείλισε από το πάθος των "πράσινων", οι οποίοι "εξαφάνισαν" τους αντιπάλους τους. Κι αν ο Κατσίβεληςπέτυχε δύο τρίποντα αμαρκάριστος (ήταν επιλογή του Πεδουλάκη να συνεχίσει να τον αφήνει και μάλλον απόλυτα δικαιολογημένη, παρά τη… φθορά), οι συμπαίκτες του… χάθηκαν από το παρκέ.
Το 35-39 έγινε 38-39 με τρίποντο του Μπράμος (βοήθησε σημαντικά την ομάδα του), για να ξεκινήσει ένα απίστευτο σερί, οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν μόλις ένα καλάθι και οι "πράσινοι" αρχικά ισοφάρισαν σε 41-41 και μετά προηγήθηκαν με 52-43 (επιμέρους σκορ 17-4!).
Στο τέλος ο Άντιτς επέλεξε να είναι για δεύτερο συνεχόμενο ματς αρνητικός για την ομάδα του, αφού τη στιγμή που πέτυχε φόλοου κάρφωμα (52-45) δέχθηκε τεχνική ποινή (σωστή) από τους διαιτητές για διαμαρτυρία. Κι ευτυχώς για την ομάδα του στα τελευταία 29'' ο Διαμαντίδης ευστόχησε στη μία βολή, έκανε τραγική επίθεση και άστοχο τρίποντο και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 53-45. Σε αυτό το διάστημα βοήθησε σημαντικά ο Κάρι, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έμοιαζε να μένει από… βενζίνη, δεδομένου ότι ο Λο ήταν εμφανώς επηρεασμένος από την περιπέτεια με την υγεία του και παίκτες όπως ο Πάουελ ήταν απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο επαναλήφθηκε το σκηνικό του ΣΕΦ. Οι "πράσινοι"… "φοβήθηκαν" να νικήσουν και για πέντε λεπτά δεν είχαν επαφή με το καλάθι. Όμως, η άμυνά τους ήταν αυτή που τους ώθησε στη νίκη, αφού ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός δεν είχε ξεκάθαρο πλάνο στην επίθεση.
Κακός ο Σπανούλης, άφαντοι στο δεύτερο μισό Πρίντεζης και Παπανικολάου κι όταν ο Διαμαντίδης με επιμονή που μόνο παίκτης του δικού του βεληνεκούς θα είχε επιχείρησε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο μετά το πρώτο άστοχο (58-50), η πλάστιγγα έγειρε.
Το άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Περπέρογλου, το κάρφωμα του Λάσμε έδωσαν τέλος στον δεύτερο τελικό, σε μια ατμόσφαιρα γιορτής, χωρίς έκτροπα και παρατράγουδα, με τους "πράσινους" να είναι πλέον σε απόσταση μιας νίκης από τον τίτλο.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 10 (2), Ούκιτς 17 (4), Ματσιούλις 2, Γκιστ 5 (1), Λάσμε 7, Κάρι 8, Μπράμος 9 (3), Γκουίν 3 (1), Τσαρτσαρής, Σχορτσιανίτης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Σλούκας 2, Σπανούλης 12 (2), Παπανικολάου 4, Πρίντεζης 6 (1), Πάουελ, Λο 3, Κατσίβελης 8 (2), Περπέρογλου 2, Άντιτς 7, Σερμαντίνι, Γκετσεβίτσιους, Χάινς 8.