Παρασκευή, 31 Μαΐου 2013

Μία νίκη μακριά από το sweep

Με επιμέρους 29-14 στο γ' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, επικράτησε με 81-55, κι έκανε το 2-0. Μία νίκη από το sweep, έβγαλαν ενέργεια Κάρι και Μπράμος.
Ο Παναθηναϊκός παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετική άμυνα και με μυαλό στην επίθεση, νίκησε με 81-55 του Πανιωνίου κι έκανε το 2-0.
Την Δευτέρα ο τρίτος αγώνας στο κλειστό του Πανιωνίου, με τους "πράσινους" να θέλουν το sweep και τους "κυανέρυθρους" να μειώσουν σε 2-1.
Στο γ' δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να "καθαρίσει" το ματς και το έκανε... Με τους Κάρι και Μπράμο να δίνουν ενέργεια στους "πράσινους", η διαφορά ξέφυγε, ο Διαμαντίδης με τρίποντο την έστειλε στους 22 (52-30) και τελικά η πλάστιγγα γύρισε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων.
Ο Πανιώνιος τελείωσε το ματς με 7/24 τρίποντα και ποσοστό 29%, ενώ έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (31-41) κι έκανε περισσότερα λάθη (8-14).
Από την πλευρά τους, οι "πράσινοι" αν και σούταραν με 72% από τις βολές, έπαιξαν μυαλωμένα στην επίθεση, δεν εκβίασαν σουτ και με όπλο την άμυνα τους, έφτασαν πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 30' είχαν μόλις 2 λάθη και τα υπόλοιπα 6 έγιναν από τις πολλές δοκιμές στο δ' δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 67-41, 81-55
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 9, Μπράμος 15(3), Κάρι 5(1), Ματσιούλις 6(1), Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 9(2), Γκιστ 5, Γκουίν 2, Ξανθόπουλος 5(1), Γιαννόπουλος 6.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 3, Πέιν 5(1), Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 10(2), Αθανασούλας 8(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 2, Παππάς 9(1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ.