Παρασκευή, 5 Απριλίου 2013

Τα έδωσε όλα, «λύγισε» στο φινάλε... (vds)

Τα έδωσε όλα, «λύγισε» στο φινάλε... (vds)Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα κόντρα μέσα σε ένα κατάμεστο και ενθουσιώδες ΟΑΚΑ, όμως τελικά «λύγισε» απέναντι στην «γεμάτη» ΤΣΣΚΑ με 69-63. Ετσι λοιπόν η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου και στους «8» θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα που τερμάτισε πρώτη στον άλλο όμιλο. Με Κάχα Λαμποράλ οι Ρώσοι.
Οι «πράσινοι» πήγαν το ματς σε χαμηλό ρυθμό εκεί δηλαδή που τους βόλευε, όμως στο κρίσιμα λεπτά (και όχι μόνο) τους έλειψαν οι επιθετικές λύσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Δημήτρης Διαμαντίδης έμεινε άποντος σε 31:44 λεπτά συμμετοχής, ενω γενικότερα πλην του εξαιρετικού Μάικ Μπράμου (18π.) δεν υπήρχαν ιδιαίτερες βοήθειες.
Αντιθέτως η ΤΣΣΑ είχε επιθετική πολυφωνία, ήταν πολύ εύστοχη, εδικά σε δίποντα (16/26, 61%) και τρίποντα 8/19 (42%), την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 6/22 τρίποντα (27%). Θετικότατος ο Παπαλουκάς ο οποίος σε 24:36 λεπτά συμμετοχής, είχε 8π., 4 ριμπ. και 4 ασίστ!
Νωθρό ξεκίνημα και -10
Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε στο σκορ για 19 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Το ξεκίνημα ήταν πολύ νωθρό μάλιστα για τους «πράσινους» (2-10 στο 4') που είχαν εγκλωβιστεί στην σκληρή άμυνα της ΤΣΣΚΑ. Ο Γουίμς από την περιφέρεια και ο Καούν στην ρακέτα «φόρτωναν» με πόντους το «πράσινο» καλάθι, ενώ το «τριφύλλι» άρχισε να βρίσκει επιθετικές λύσεις μετά την είσοδο του Λάσμε που όμως πάλευε σχεδόν μόνος του.
Ανάκαμψη με άμυνα και Μπράμο!
Ετσι η ομάδα του Μεσίνα κατάφερε σταδιακά να ανεβάσει τη διαφορά ακόμη και σε διψήφιο αριθμό (16-26 στο 14'), δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου όμως ήρθε η ανάκαμψη για τον Παναθηναϊκό και ήρθε μέσα από την άμυνα.
Οι «πράσινοι» οδήγησαν σε… σκοτωμένες επιθέσεις τους αντιπάλους τους, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και (στο διάστημα αυτό) είχαν ηγέτη έναν «φουριόζο» Μάικ Μπράμο (10π. στο ημίχρονο) ο οποίος πρόσφερε από τρίποντα μέχρι και… θέαμα. Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο 19':33'' με κάρφωμα του Μπράμου με το πρώτο μέρος να λήγει στο 34-33 για το «τριφύλλι».
Συνέχεια με ντέρμπι
Χαρακτήρα ντέρμπι είχε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές, αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι εκείνος που με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα είχε έστω και το μικρό προβάδισμα των τριών πόντων (50-47) Βεβαίως προηγουμένως η ΤΣΣΚΑ είχε προηγηθεί με 41-45 βρίσκοντας λύσεις όχι στον Κάουν αλλά σε διάφορους παίκτες, μεταξύ των οποίων και ο Παπαλουκάς. Και πάλι οι παίκτες του Πεδουλάκη άνεβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά και με τον Μπράμο να μιλάει και πάλι προς το φινάλε με τρίποντο πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με αυτό τον μικρό «αέρα».
Πάλεψε ως το φινάλε αλλά…
Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα ως το τέλος όμως ήταν εμφανές πως δεν είχε άλλες δυνάμεις. Με τον Μπράμο να αποτελεί ουσιαστικά τη μοναδική πηγή πόντων η ομάδα του Πεδουλάκη δεν μπορούσε να ελπίζει, αν και με βολές του Ούκιτς κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (63-64), 1:15 πριν το τέλος. Στα 12'' ο Κρστιτς έβαλε ένα μεγάλο τζαμπ σουτ, έχοντας μιμηθεί τον Κριάπα ο οποίος νωρίτερα είχε ευστοχήσει σε ένα εξίσου μεγάλο σουτ για το 61-64. Ενδιάμεσα ο Διαμαντίδης είχε αστοχήσει σε ένα κρίσιμο ζευγάρι βολών, όπως άλλωστε και ο Μάικ Μπράμος σε προσπάθεια τριών πόντων 33' πριν το φινάλε και με το σκορ στο 63-67 για τους Ρώσους.
Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-33, 50-47, 63-69
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 18(4), Ματσιούλις 5, Ούκιτς 9, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 6(1), Διαμαντίδης, Γκιστ 6(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 8.|
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑς (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9(2), Μίτσοφ 7(1), Τζάκσον 2, Κρστιτς 9, Ουίμς 8(2), Έρτσεγκ 2, Καούν 11, Κριάπα 13(2), Παπαλουκάς 8(1).