Κυριακή, 7 Απριλίου 2013

«Καθάρισε» ο Χάτεν

Με ηγέτη τον Μάρκους Χάτεν ο Κολοσσός κέρδισε δύσκολα (77-67) το Περιστέρι και έφτασε τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα, κάνοντας το μεγάλο βήμα για την παραμονή στην Α1.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο ημίχρονο με τους Ροδίτες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (37-36 στο 20’). Η πίεση και το άγχος για τη νίκη δεν επέτρεπε στην ομάδα του Βασίλη Φραγκιά να ξεφύγει στο σκορ, καθώς από την άλλη πλευρά ο Σμους Πάρκερ διατηρούσε σε… απόσταση αναπνοής τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ωστόσο ο Κολοσσός πάτησε… γκάζι και το εύθραυστο 42-39 στο 24’ με «γκολ-φάουλ» του Νώντα Παπαντωνίου έγινε 49-39 στο 26’ με τον Στέφαν Νάτζφει να συμβάλλει τα μέγιστα στην αύξηση της διαφοράς. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +11 (51-40 στο 28’) με καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζή.

Ουσιαστικά σ’ αυτό το σημείο κρίθηκε η αναμέτρηση καθώς το Περιστέρι το μόνο που κατάφερε στην συνέχεια ήταν να μειώσει σε 57-51 στο 32’ με τρίποντο του Αντώνη Μάντζαρη που έκανε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους που «καίγονται» πλέον να κερδίσουν τον Άρη στο «σπίτι» τους για να κάνουν το μεγάλο βήμα για την σωτηρία τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 37-36, 55-45, 77-67.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 7 (7 ριμπ.), Κουμπούρας, Χάτεν 25 (2/5 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Καλαϊτζής 6, Καλαμπόκης 12, Άουτερμπριτζ, Νάτζφει 18 (3/4 τριπ., 10 ριμπ.), Λάνγκφορντ 7, Κάπελαν, Όσμπι 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 9 (2/5 τριπ.), Πάρκερ 15 (1/5 τριπ.), Κανονίδης 2, Μάντζαρης 14 (4/8 τριπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ), Μίτσελ 10, Χάινς, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 10 (7 ριμπ.).