Κυριακή, 7 Απριλίου 2013

"Κλείδωσε" τα πλέι οφ, έλαμψε ο Βεζένκοφ

"Κλείδωσε" τα πλέι οφ, έλαμψε ο ΒεζένκοφΟ ΑΡΗΣ επικράτησε με 85-73 τον ΚΑΟΔ και ουσιαστικά "κλείδωσε" την θέση του για τα πλέι οφ της φετινής περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΚΑΟΔ προκειμένου να πάρει διαφορά δεδομένων των σημαντικών απουσιών και τα κατάφερε κυρίως χάρη στην ευστοχία από τα 6.75 και την καλή άμυνα. Με συνεχόμενα τρίποντα οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 12-3 στο τέταρτο λεπτό και με 15-6 στο έκτο, με τους Δραμινούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους (21-8) μετά από τρίποντο του Μποχωρίδη ενώ η πρώτη περίοδος βρήκε τον ΑΡΗ στο +9 (25-16).

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να έχουν συνολικά στο πρώτο ημίχρονο 7/11 τρίποντα και 64%. Ο Σαρικόπουλος άρχισε να ανεβαίνει μέσα στην ρακέτα και επιθετικά με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί πάνω από τους δέκα πόντους φτάνοντας στους 14 (40-26) στο 16ο λεπτό αλλά και στους 15 (42-27) στο 17ο λεπτό.  Ο ΚΑΟΔ δεν είχε αντίδραση κυρίως αμυντικά μιας και ο ΑΡΗΣ έφτασε στους 48 πόντους στο καλύτερο ίσως φετινό του πρώτο  ημίχρονο (48-33).

Η Τρίτη περίοδος όπως συνηθίζεται ήταν η… κακή για τον ΑΡΗ ο οποίος αρχικά βρέθηκε στο +17 (50-33) αλλά μετά «μπλακ άουτ». Κακή άμυνα και αστοχία έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 13-0 για να μειώσουν σε 50-46. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με 65-58 αλλά ο ΚΑΟΔ μείωσε άμεσα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έλαμψε το άστρο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ. Ο νεαρός άσος του ΑΡΗ είχε εννέα πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα και μάλιστα επτά πόντους όταν το σκορ από 71-68 έγινε 82-70 στο 38ο λεπτό. Έπρεπε ο ΚΑΟΔ να κάνει ένα σερί 6-0 (65-66) για να… ξυπνήσουν οι «κίτρινοι» και να παίξουν ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο ώστε να κερδίσουν με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-33, 65-60, 85-73.

ΑΡΗΣ: Χαντ 15 (3), Βεζένκοφ 10 (1), Τσιάρας 10 (2),Καραποστόλου 6 (10,Ασημακόπουλος 11 (1), Μποχωρίδης 7 (2), Σαρικόπουλος 9, Μούρτος 8 (1),Βεργίνης 9 (1), Δήμας, Τσακαλέρης.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Νόουλος 13 (10ρ.), Καλαιτζίδης, Μπένας 4, Μίσελ 13, Μπάβτιτς 5,Κακαρούδης 9, Ζάρας, Ιωάννου 11 (1), Πάλμερ 6, Ρόου 10.