Κυριακή, 7 Απριλίου 2013

Νίκη τριάδας με «σαρωτικό» Παππά!

Με 33 πόντους του Νίκου Παππά, ο οποίος μάλιστα σημείωσε και το νικητήριο καλάθι στο φινάλε του αγώνα, ο Πανιώνιος νίκησε με 80-78 τον Απόλλωνα Πάτρας μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε τις 18 σε 23 ματς και έχει πλέον μία παραπάνω από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος νωρίτερα ηττήθηκε με 67-54 από τον Πανελευσινιακό.

Πλέον το ενδιαφέρον για τους «κυανέρυθρους» στρέφεται στο ματς της επόμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, όπου εκεί θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό η 3η θέση στην κανονική περίοδο. Αντιθέτως οι Πατρινοί γνώρισαν την 10η ήττα τους και έχασαν έδαφος στην μάχη για την 6η θέση, ωστόσο τους… βόλεψε και η ήττα του Ικάρου στο Ρέθυμνο με 68-66.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από πλευράς εξέλιξης και η αλήθεια είναι ότι αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να το είχαν κερδίσει, καθώς οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Νίκου Βετούλα προηγήθηκε με 61-67 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη με τρίποντο του Κλάιμπερ, όμως ο Πανιώνιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Με ηγέτη τον Νίκο Παππά που σημείωσε τους 16 από τους συνολικά 33 πόντους του στο τελευταίο τρίλεπτο(!) οι «κυανέρυθροι» έφτασαν πανηγυρικά στο τελικό 80-78, με τον Ελληνα γκαρντ μάλιστα να είναι εκείνος που σκόραρε το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή!
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-32, 57-56, 80-78
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν, Αθηναίου 7 (2), Κις, Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας 5, Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 11 (2), Καββαδάς, Παππάς 33 (2), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 11.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 22, Αργυρόπουλος 12, Καπερώνης, Γκραντ 12 (1), Θανόπουλος, Πέτροβιτς 6 (1), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 17 (5), Ζαφείρης 3 (1), Τέρνερ 6, Κρόλο.