Κυριακή, 21 Απριλίου 2013

Μάγκες στην Πυλαία!

Αήττητο ήταν και πάει. Ο Πανιώνιος υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα μετά από 11 συνεχόμενες νίκες.

Οι κυανέρυθροι επικράτησαν με 66-59 και «καπάρωσαν» την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια αφού απέκτησαν διαφορά δυο βαθμών από τον Δικέφαλο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και πανηγύρισαν τη νίκη σε ένα παιχνίδι που είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του.

Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον τέταρτος και θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των πλέι οφς με πλεονέκτημα έδρας το Ρέθυμνο που θα είναι πέμπτο.

Με πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα τους Παπαδόπουλο και Χάτσερ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-0 και 12-4 αλλά οι συνεχείς αλλαγές του Σφαιρόπουλου σε συνδυασμό με τα οκτώ λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ βοήθησαν τον Πανιώνιο να πάρει κεφάλι στο σκορ (16-17 στο 11’). Οι παίκτες του Δικέφαλου σκόραραν μετά από τρεισήμισι λεπτά με τις δυο ομάδες να κάνουν διαγωνισμό αστοχίας.  Ο Παππάς με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (20-24 στο 18’30’’), ενώ τους πρώτους του πόντους πέτυχε και ο Χαραλαμπίδης στα τελευταία 2΄΄ του ημιχρόνου, που έκλεισε (24-26) με τον ΠΑΟΚ να έχει 1/10 τρίποντα και 11 λάθη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο αλλά τα προβλήματα για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησαν όταν ο Χάτσερ φορτώθηκε με το τέταρτο φάουλ του στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.  Ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε αυτό παίρνοντας διαφορά επτά πόντων (32-39) με τους γηπεδούχους να φτάνουν τα 16 λάθη, ενώ μια τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ και δύο τρίποντα του Παππά έκαναν το 38-47 (28’30’’).

Με ένα επιμέρους σκορ 14-4 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (52-51 στο 32΄). Δεν είχαν όμως τις λύσεις που διέθετε ο πιο φρέσκος Πανιώνιος, ο οποίος με ηγέτη τον Παππά πήρε και πάλι την πρωτοπορία. Προηγήθηκε με 60-56, περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και με την ευστοχία των παικτών του από τη γραμμή πανηγύρισε το «διπλό» που του έδωσε την τρίτη θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 24-26, 46-47, 59-66

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 13 (1), Κασελάκης 9 (1), Χαραλαμπίδης 11 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος 6 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 2, Αθηναίου 3 (1), Κις 7 (1), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς, Παππάς 17 (3), Αγραβάνης, Μπούκερ 8.

*Στο κλειστό της Πυλαίας βρέθηκε ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ιβάν Σαββίδης μαζί με τον Θοδωρή Ζαγοράκη και τον Γκερμάν Τσιστιακόφ. Tους τρεις άνδρες υποδέχθηκαν πριν την έναρξη του παιχνιδιού οι Μπάνε Πρέλεβιτς και Βαγγέλης Γαλατσόπουλος