Δευτέρα, 29 Απριλίου 2013

Σπουδαία Νίκη του Απόλλων!!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Πάτρα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 87-83 στην παράταση από τον Απόλλωνα, για την 25η αγωνιστική της Basket League.
Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε και με διαφορά 16 πόντων, δέχθηκε πολύ μεγάλη πίεση από τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά πήγε το ματς στην παράταση κι εκεί δεν μπόρεσε να πετύχει μία ακόμη εκτός έδρας νίκη.

Ο William Hatcher χρεώθηκε πολύ νωρίς με δύο φάουλ και ο Σούλης Μαρκόπουλος πέρασε στο παιχνίδι τον Θωμά Αμπαρά. Ο ΠΑΟΚ είχε καλό ρυθμό, αλλά και τον έλεγχο στο παιχνίδι και διατήρησε το προβάδισμα έχοντας καλύτερα ποσοστά από τους γηπεδούχους, αλλά και τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ. Με καλάθι του Χαραλαμπίδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (11-19) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.
 Ο Σούλης Μαρκόπουλος προσπάθησε να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες του και ήδη από το ημίχρονο είχαν αγωνιστεί οι 11 από τους 12 παίκτες που ήταν στον αποστολή. Παρόλα αυτά η ομάδα ανταποκρίθηκε πολύ καλά σε αυτό το σημείο και σε δύο περιπτώσεις προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων (16-26 και 18-31) για να φτάσει στο +11 (28-39) του ημιχρόνου, με δύο εύστοχες βολές από τον Χαραλαμπίδη.
 Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά έφτασε στο +16 (30-46) με καλάθι του Κασελάκη. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και οι γηπεδούχοι με σερί 16-4 μείωσαν τη διαφορά (46-50) στο 28ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη περισσότερο την διαφορά με την λήξη της τρίτης περιόδου (48-50) και ξεκίνησαν την τέταρτη με τρίποντο του Grant, ο οποίο έδωσε το προβάδισμα (51-50) στον Απόλλωνα για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα.
 Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με τον Δέδα (51-53) και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά για την τελευταία περίοδο και χαρακτήρα ντέρμπι. Το αποδεικνύει και η εξέλιξη του σκορ: προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με 53-57, ισοπαλία και πάλι στο 59-59 και στο 64-64, προβάδισμα και πάλι για τον ΠΑΟΚ με 64-68.
 Ο Αργυρόπουλος με τρίποντο μείωσε 67-68, στη συνέχεια αστόχησε σε δύο βολές, για να έρθει ο McCollum που έδωσε προβάδισμα 69-68 στους γηπεδούχους και μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Petrovic έκανε το 71-68. Ο Νικολόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε και ουσιαστικά έστειλε τον αγώνα στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων αστόχησε ο McCollum.
 Παίζοντας χωρίς τον Μαργαρίτη που είχε συμπληρώσει 5 φάουλ και με εμφανή τα σημάδια της κούρασης, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -5 (76-71), αλλά προσπάθησε να επανέλθει. Μείωσε 76-75, αλλά ο Απόλλων που είχε καλύτερη ευστοχία στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, πήγε στο +8 (83-75) με τρίποντο του Αργυρόπουλου. Ο ΠΑΟΚ έκανε υπερπροσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι, μείωσε στο καλάθι (83-81 και 85-83), αλλά δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη.
 Τα Δεκάλεπτα: 11-19, 28-39, 48-50, 71-71 (καν.αγώνας), 87-83
ΑΠΟΛΛΩΝ: McCollum 18, Αργυρόπουλος 20 (4), Καπερώνης, Grant 12 (1), Λιανός, Petrovic 18 (4), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Klaiber 12 (1), Ζαφείρης, Turner 7, Crolo.
ΠΑΟΚ: Hatcher 8, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 24 (1), Θεοδωράκος, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 15 (13 ριμπ.), Νικολόπουλος 9 (1), Καλλές 4, Χρυσικόπουλος, Αμπαράς.