Σάββατο, 27 Απριλίου 2013

Μάγκες στο Λονδίνο

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε μια διαφορά 15 πόντων απέναντι στην Εφές, πήρε τη νίκη (82-72) και μαζί το εισιτήριο για το Final 4 του Λονδίνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πια το δικαίωμα να υπερασπιστούν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης ενθουσιάζοντας τους οπαδούς τους, που γέμισαν ασφυχτικά το ΣΕΦ. Σπανούλης (19π.), Πάουελ (9π.), Πρίντεζης (15π.) και Λο (7π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για την Εφές ξεχώρισαν οι Σαβάνοβιτς, Λούκας και Φάρμαρ. Βέβαια, ο τελευταίος έμεινε άποντος στο δεύτερο μέρος!

Το άγχος «έπνιγε» τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, δίνοντας την ευκαιρία στους πιο απελευθερωμένους και πιο εύστοχους Τούρκους να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε προηγούμενους μόλις με δύο πόντους (23-21) ωστόσο ήταν εμφανώς καλύτεροι, γεγονός που αποτυπώθηκε στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο. Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (38-23) έπειτα από λέι απ του εξαιρετικού μέχρι τότε Φάρμαρ. Δύο τρίποντα του Παπανικολάου επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να κλείσουν το ημίχρονο με τη διαφορά στους 8 πόντους (33-41).

Με πιεστική άμυνα και ηγέτες τους Σπανούλη και Πάουελ ο Ολυμπιακός ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη κατάφερε να προσπεράσει ξανά στο σκορ (52-50 στο 28’) έπειτα από εκείνο 7-6 στο ξεκίνημα  του αγώνα.

Το μομέντουμ του παιχνιδιού έδειχνε να ευνοεί απίστευτα τους «ερυθρόλευκους». Το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Περπέρογλου στο 33’ έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 7 πόντων (66-59), όμως η απάντηση της Εφές ήταν άμεση και με ένα σερί 8-0 προσπέρασε με 67-66 στο 35’. Με λέι απ του Σπανούλη και τρίποντο του Πρίντεζη έγινε το 71-67 υπέρ του Ολυμπιακού (37’), που αντέδρασε άμεσα.

Με ½ βολές ο Ερντέν μείωσε σε 73-70 έπειτα από λάθος του Παπανικολάου, αλλά ο εξαιρετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, Λο με τρίποντο έκανε το 76-70 1’,28’’ πριν την εκπνοή. Ακολούθησε λάθος του Λο, 1 /2 βολές του Πρίντεζη (77-70) και 1/2 βολές του Σπανούλη (78-70) στα 49’’ που έκριναν το ματς. Το τελικό 82-72 ήρθε φυσιολογικά. Δύο δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος εκατοντάδες φίλοι του Ολυμπιακού μπήκαν στο παρκέ και χρειάστηκαν κάποια λεπτά ώστε να απομακρυνθούν και να ολοκληρωθεί το ματς!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7 (1),Αντιτς 5 (1), Σπανούλης 19 (2τρ., 5ασ.), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3 (1), Πάουελ 9(1), Πρίντεζης 15 (1τρ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2), Κατσίβελης 1.

Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 11 (1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7 (2), Σιπ 6, Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Γκόρντον 14, Γκιουλέρ 9 (1), Μπάρατς 2.