Δευτέρα, 15 Απριλίου 2013

Υψηλή πτήση για Λονδίνο

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» εύκολα την άθλια Εφές (71-53), έφερε τη σειρά στο 2-0 και έβαλε πλώρη για το Final Four του Λονδίνου!

Μπροστά σε 12.000 φίλους τους σε ένα «καυτό» ΣΕΦ οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν τους Τούρκους και βρίσκονται μια νίκη μακριά από το Λονδίνο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε επίδειξη δύναμης και με καταπληκτική άμυνα δεν άφησε την αντίπαλό της να σκεφτεί πως υπάρχει περίπτωση να φύγει από τον Πειραιά με το ροζ φύλλο. Επιθετικά διακρίθηκαν οι Σπανούλης, Χάινς και Άντιτς

Με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο αφεντικό. Μπορεί οι Τούρκοι να αιφνιδίασαν με ένα 2-12 στο 4’, ωστόσο η απάντηση των «ερυθρολεύκων» υπήρξε άμεση καθώς ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 14-16 με τη λήξη του δεκαλέπτου. Με λέι απ του Χάινς στο 11’ προσπέρασαν με 19-18 και από τότε δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 19’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό έπειτα από τρίποντο του Περπέρουλου (35-24) πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 35-26.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 39-34 στο 23’, αλλά τίποτα παραπάνω δεν πέτυχαν. Με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Χάινς ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά, με την οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο (52-40). Η ομάδα του Μαχμουτί δεν μπορούσε να αντιδράσει και αυτό αποδείχθηκε στα πρώτα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου. Στο 33’ ο Άντιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (62-41) «καθαρίζοντας» από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 71-53 και να αποθεώνονται από τους φιλάθλους τους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 35-26, 52-40, 71-53
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 3, Άντιτς 11 (3), Σπανούλης 15 (1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5 (1), Πάουελ 4, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Κατσίβελης.

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 8, Βούγιασιτς 2, Ερντέν 3, Τουντσερί, Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 11, Σαβάνοβιτς 5 (1), Λούκας 4, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 11.