Τετάρτη, 10 Απριλίου 2013

Είναι τόσο ΜΕΓΑΛΟΣ που ελπίζει...

Είναι τόσο ΜΕΓΑΛΟΣ που ελπίζει... (vds)
Κρίμα κι άδικο…
Ένας καλύτερος Παναθηναϊκός έχασε από την Μπαρτσελόνα και βρίσκεται πίσω στη σειρά με 1-0! Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε την παράταση και τα σφυρίγματα των διαιτητών που έπαιξαν έδρα για να «λυγίσει» τους «πράσινους» (72-70) που θύμισαν την μεγάλη εμφάνιση του 2011 και βρέθηκαν μια ανάσα από τη μεγάλη νίκη που θα τους έδινε προβάδισμα για την πρόκριση.
Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία στην παράταση να στείλει σε δεύτερη παράταση το ματς, αλλά ο Γκιστ έχασε δύο ελεύθερες βολές 3'' πριν από τη λήξη με το σκορ στο 72-70, ενώ στα τελευταία 2'' δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί τις δύο χαμένες βολές του Τόμιτς!
Το βέβαιο είναι ότι ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι μπορεί, αρκεί να είναι πιο προσεκτικός στα κρίσιμα σημεία και βεβαία να είναι πιο εύστοχος στις βολές γιατι με 46% δεν νίκησε ποτέ κανείς στο Παλαού Μπλαουγκράνα! Παράλληλα, ελπίζει ότι θα έχει καλύτερη αντίμετωπιση από τη διαιτησία, καθώς οι Μπελόσεβιτς, Σαχίν και ειδικά ο Γάλλος Μπισάνγκ σφύριξαν με τελείως διαφορετικά κριτήρια, ειδικά τα επιθετικά φάουλ, με αποκορύφωμα την αποβολή του Λάσμε σε δύο... επιθέσεις!
Τα δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64 (κ.α.), 72-70 (πρτ.)
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σάδα 13 (1), Χουέρτας 8 (1), Ναβάρο 14 (4), Γιασικεβίτσιους 11 (3), Γουάλας, Ίνγκλις 4, Λόρμπεκ, Τζαουάι 9, Τόμιτς 13.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 5 (1), Ματσιούλις 6 (1), Ούκιτς, 9 (2), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (3), Γκιστ 14 (2), Μπανκς, Σχορτσανίτης 5.