Τρίτη, 2 Απριλίου 2013

Το γνωστό σενάριο, ο γνωστός Χάινς

Το Ρέθυμνο δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό για 35 λεπτά, ξεφεύγοντας μάλιστα και με 10 πόντους (51-61), αλλά οι "ερυθρόλευκοι" σε σερί 14-0 στο τέλος πέρασαν μπροστά και πήραν τη νίκη με 88-73.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι, αυτή την φορά απέναντι στο Ρέθυμνο, όμως κατάφερε να φτάσει στην 21η του νίκη σε 22 αγώνες στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με 88-73.
Οι Κρητικοί με διαδοχικά σουτ τριών πόντων, κάτι το οποίο αποτελεί και το... βαρύ χαρτί τους κατάφεραν να προηγηθούν με 61-51 και με 68-58 των Πειραιωτών στο ΣΕΦ, οι οποίοι όμως στα τελευταία πέντε λεπτά του ματς και με επιμέρους σκορ 29-5 σε 8 λεπτά έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.
Το Ρέθυμνο είχε 12/39 τρίποντα και 17/31 δίποντα στην αναμέτρηση, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Ο Ολυμπιακός που με την είσοδο του Κάιλ Χάινς στο παρκέ έβαλε τη μπάλα κοντά στο καλάθι είχε τον Παπανικολάου στους 24 πόντους, τον Σπανούλη στους 15 και τον Αμερικανό στους 14.
Οι Πειραιώτες πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην άκρως σημαντική αναμέτρηση με την Χίμκι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Πέμπτη (4/04, 21:45).
Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 6(1), Σπανούλης 15(1), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Παόυελ 7, Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 24(2).
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8(2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11(1), Κόμματος 10(2), Κάρτερ 7(1), Λάτοβιτς 5(1), Πέτγουεϊ 21(3), Σιζόπουλος.