Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2013

Μπά(ρ)τσα με... κάτω τα χέρια (vds)

Πληρώνοντας δύο κάκιστα δεκάλεπτα, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-90 από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και έχασε μια καλή ευκαιρία να πετύχει μια νίκη στην προσπάθεια να κατακτήσει μία εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου που δίνουν πλεονέκτημα στην φάση των «οκτώ» της Ευρωλίγκα.

Ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα υπέστη καθολική καθίζηση και πέταξε στα σκουπίδια την μεγάλη προσπάθεια που έκανε επιστρέφοντας από το -12 με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου.

Καταλυτικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν το γεγονός ότι «φόρτωσαν» από νωρίς με φάουλ σχεδόν όλους τους παίκτες-κλειδιά της Μπαρτσελόνα.
Ο Λόρμπεκ με 21 και ο Μάικλ με 20 οδήγησαν τους Καταλανούς στο 9-1 στο Τοπ-16 και στο 18-2 στην φετινή Ευρωλίγκα. Από τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Σπανούλης και ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν με τον αρχηγό πάντως να υποπίπτει σε 6 λάθη.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους φίλους του Ολυμπιακού οι οποίοι σχεδόν γέμισαν το ΣΕΦ.
Χαμηλός ρυθμός, λύσεις από Πρίντεζη
Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο για μεγάλο διάστημα έδειχνε να πηγαίνει το παιχνίδι εκεί που ήθελε, κρατώντας τον ρυθμό χαμηλά με την γνωστή σκληρή της άμυνα
Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να τρέξει, το κατάφερε όμως μόνο κατά διαστήματα με τον ορεξάτο Σπανούλη του οποίου Σάδα ήταν «σκιά». «Κλειδί» για τους Πειραιώτες στο διάστημα αυτό ήταν ο πολύ αποτελεσματικός επιθετικά (8π.) οδηγώντας την ομάδα του στο 20-17 του 10'.
Κυρίαρχος η Μπαρτσελόνα
Αν στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο, στο δεύτερο η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που κυριάρχησε ξεκάθαρα. Όχι μόνο βελτίωσε ακόμη περισσότερο την άμυνά της (σ.σ. Ο Σπανούλης τελείωσε το α' μέρος με 5 λάθη!), αλλά κατάφερε να γίνει εξαιρετικά αποτελεσματική στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις και σε άλλους παίκτες (σ.σ Ναβάρο, Λόμπερκ) και όχι μόνο στον Μάικλ όπως στην α' περίοδο.

Με εξαιρετικό πάσινγκ γκέιμ, και πολύ σωστή κίνηση των παικτών της χωρίς την μπάλα, η Μπαρτσελόνα «εξουδετέρωσε» εύκολα την άμυνα του Ολυμπιακού, πηγαίνοντας, χωρίς να το… καταλάβει κανείς στην ανάπαυλα με «αέρα» 10 πόντων!
«Κόκκινη» αντεπίθεση!
Ένα λεπτά μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Λόρμπεκ έστειλε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (36-48, +12), όμως στην συνέχεια η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή. Με τους «κέρβερους» ως εκείνη τη στιγμή να έχουν «φορτωθεί» με τρία φάουλ και να πηγαίνουν στον πάγκο, οι παίκτες των Πειραιωτών βρήκαν την ευκαιρία να «χτυπήσουν» κοντά στο καλάθι.

Αρχικά ο Πάουελ και εν συνεχεία ο Πρίντεζης έδωσαν πολύτιμες επιθετικές λύσεις, την ώρα που η «ερυθρόλευκη» άμυνα είχε μπλοκάρει για τα καλά τους Καταλανούς που σκόραραν πλέον με το… σταγονόμετρο.

Ετσι η διαφορά «ροκανίστηκε» σιγά σιγά, με τον Σπανούλη να βάζει μετά από πολύ ώρα και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με 55-54 στο 27' χάρη σε τρίποντη-«βόμβα»! Τελικά με «νύχια» και με δόντια και αφού είδε τους Τόμιτς και Σι Τζέι Γουάλας να «φορτώνεται» με 4 φάουλ , η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κρατήσει προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-63).

Πλήρης «καθίζηση»...
Δυστυχώς στα δέκα πιο κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός θυμήθηκε και πάλι το πολύ κακό πρόσωπο που έδειξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρότι στο μεταξύ είχαν φορτωθεί με 4 φάουλ και ακόμη δύο αντίπαλοι και συγκεκριμένα οι Τζαβάι και Λόρμπεκ.
Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύθηκε το οξύ πρόβλημα των φάουλ Πασκουάλ έκανε εξαιρετική διαχείριση στους παίκτες που είχαν πρόβλημα και εκείνοι τον αντάμειψαν. Αρχικά ο Μάικλ και στη συνέχεια ο Λόρμπεκ έκαναν μεγάλη «ζημιά» στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, την ώρα που στην επίθεση ο Ολυμπιακό προσπαθούσε με απονενοημένες και κυρίως ατομικές ενέργεια να επιστρέψει.

Κάτι που δεν κατάφερε ποτέ, αφού η διαφορά για τους Καταλανούς αυξανόταν συνεχώς και «άγγιξε» το +16 όταν ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο 2.41 πριν το φινάλε έκανε το 71-87! Τα πάντα είχαν τελειώσει…
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-46, 62-63, 77-90
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 23(1), Περπερογλου 2, Σλούκας 2, Πάουελ 15, Πέρκινς 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 10, Γιασικεβίτσιους 6(1), Τοντόροβιτς, Ουάλας 6(2), Ινγκλς 2, Ραμπασεδα, Λόρμπεκ 21(2), Τζαβάι 8, Μάικλ 20, Τόμιτς 10.