Σάββατο, 9 Μαρτίου 2013

Αυτά δεν γίνονται!

Το μπλακ άουτ στο τελευταίο τρίλεπτο και ο Γουίλιαμς στοίχισαν ένα δικό του ματς στον Παναθηναϊκό, που έχασε από τη Μάλαγα 60-66 και μαζί την ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς ξέφυγαν 6-2 στο 2’ όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με 2 τρίποντα των Ματσιούλις-ούκιτς πέρασε 6-8. Στη συνέχεια πιέζοντας ασφυκτικά στην άμυνα και με καλή κυκλοφορία στην επίθεση άνοιξε το παιχνίδι και στο δεκάλεπτο απέκτησε αέρα 8 πόντων (8-16).

Το τριφύλλι με τον Ματσιούλις σε απίστευτη βραδιά και όλους τους παίκτες συνεπέστατους στα αμυντικά τους καθήκοντα, όχι απλά δεν… πτοήθηκε από την αντεπίθεση των Ισπανών που μείωσαν 15-18 αλλά άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας τη σε διψήφια επίπεδα (24-34) πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (26-35). Παρά το γεγονός ότι ο Ματσιούλις με τρίποντο έδωσε στον Παναθηναϊκό αέρα 12 πόντων (26-38) στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι Ανδαλουσιάνοι με τους Γουίλιαμς-Βάσκεθ να προκαλούν ρήγματα έφτασαν και πάλι σε απόσταση βολής (35-38).

Κάπου εκεί ξανά ο Ματσιούλις αλλά και ο Ούκιτς (που ήταν εξαιρετικός και στην οργάνωση) με δύο βόμβες τριών πόντων έκαναν το 38-44 στο 27’ και 44-53 στο 30’. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι είχε καθαρίσει τη μπουγάδα η Μάλαγα με σερί 8-0 μείωσε στον πόντο (52-53)… Οι παίκτες του Πεδουλάκη αντέδρασαν και με τρίποντο του Διαμαντίδη απέκτησαν και πάλι προβάδισμα έξι πόντων (52-58).

Ο Σιμόν μείωσε με τρίποντο και πάλι στους τρεις (55-58), ενώ μετά από δύο… άστοχες προσπάθειες του Γκιστ για κάρφωμα, το τρίποντο του Γουίλιαμς έφερε το ματς στα ίσια (60-60) στο 38’ και στη συνέχεια με μια δεύτερη βόμβα έκανε το 63-60 με ενάμισι λεπτό για το τέλος με σερί 8-0! Ο Γκιστ έχασε μια ακόμη επίθεση και ο «καυτός» Γουίλιαμς με το τρίτο σερί τρίποντο έγραψε το 66-60 στα 21,7’’.

Ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ αλλά ήταν φανερό πως οι παίκτες του είχαν βγει εκτός ρυθμού… Η τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο (άστοχο τρίποντο Ούκιτς) κι έτσι ο Παναθηναϊκός πέρα από ένα δικό του ματς έχασε και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας…

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 26-35, 44-53, 66-60
ΜΑΛΑΓΑ (Ρέπεσα): Σιμόν 9 (2), Ουίλιαμς 22 (5), Πάνκο, Βιντάλ, Ουρτασούν 3, Κάλογουεϊ 5 (1), Πέροβιτς, Βάσκεθ 13, Ζόριτς 14.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15 (4), Ούκιτς 14 (3), Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 7 (1), Μπανκς 2, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 6.