Σάββατο, 30 Μαρτίου 2013

Του έβγαλε το λάδι, αλλά κέρδισε ο Απόλλων

Ο Απόλλων ζορίστηκε, αλλά τελικά κέρδισε τον Πανελευσινιακό με 68-65 και δείχνει να αγγίζει με το ένα χέρι το εισιτήριο για τα πλέι οφ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσε να πάρουν το διπλό που θα τους έδινε μια σημαντική ανάσα οξυγόνου.
Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ, έπιασαν τους Πατρινούς στον ύπνο και με μπροστάρη τον Τσιάκο προηγήθηκαν με 5-12 στο 4΄. Ο Απόλλωνας ξύπνησε στην συνέχεια. Η άμυν.α του... σοβαρεύτηκε (αν και τα ριμπάουντ συνέχισε να να τα χάνει).
Στην επίθεση ανέλαβαν δράση οι Γκραντ και Αργυρόπουλος και οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 23-7 και προηγήθηκαν με 28-19 στο 13΄ . Ολα έδειχναν να κυλάνε ιδανικό για τους μελανόλευκους έως το 17΄(34-26). Εκεί οι Πατρινοί έπαθαν ολικό μπλακ άουτ και ο Πανελευσινιακός έκανε ένα σερί 13-0 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-39.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Απόλλωνας ξύπνησε και πάλι έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκε με 47-41 στο 25΄. Οι μελανόλευκοι έδειξαν να ελέγχουν το ματς μέχρι το 33΄(57-50), αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι τους... τρόμαξαν.
Μισό λεπτό πριν το τέλος πλησίασαν στους 2 πόντους (65-63) με τρίποντο του Παπανικολόπουλου. Στα 20 δευτερόλεπτα οπ Αργυρόπουλος έβαλε2/2 βολές και έκανε3 το 67-63. Ο Λιακόπουλος στα 15 δευτερόλεπτα πέτυχε κι αυτός 2/2 βιολές και ξαναμείωσε στους 2 (67-65). Στα 12 δευτερόλεπτα ο Αργυρόπουλος κέρδισε πάλι φάουλ και έβαλε ½ βολές. Στα 6 δευτερόλεπτα ο Λικόπουλος μπορούσε να σουτάρει, αλλά δεν το έκανε. Προτίμησε να δώσει πάσα στον εκπληκτικό ως τότε Εζιούκου, αλλά μοιραίο εκείνη την στιγμή, καθώς έκανε βήματα και έτσι η νίκη χαμογέλασε στον Απόλλωνα.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 52-48, 68-65
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Αργυρόπουλος 21 (2/3τριπ., 3ασ., 1κλεψ.), Γκραντ 16 (2τριπ., 3ριμπ.2ασ., 2κλεψ.), Λιανός, Ερτσεγκ, Πέτροβιτς 8 (2τριπ., 8ριμπ., 2ασ., 2κλεψ.) Λυμπέρης, Κλάιμπερ 5 (1τριπ., 5ριμπ.), Ζαφείρης, Τέρνερ 1 (12ριμπ., 1ασ.), Κρόλο 2.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 6 (2ριμπ., 7ασ.), Παπανικολόπουλος 8 (2), Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 14 (9ριμπ.), Μαγκουνής 6 (1τριπ., 14ριμπ.), Λιακόπουλος 4, Τσιάκος 5 (1), Αβραμίδης 2, Εζιούκου 20 (6ριμπ.).