Κυριακή, 17 Μαρτίου 2013

«Αφεντικό» στο ντέρμπι με τρίο-«φωτιά» ο ΠΑΟΚ!

«Αφεντικό» στο ντέρμπι με τρίο-«φωτιά» ο ΠΑΟΚ!Σε ένα από τα καλύτερα ντέρμπι των τελευταίων ετών, με την Πυλαία να φιλοξενεί πολύ και ενθουσιώδη κόσμο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια τον Αρη (σ.σ. έπαιξε χωρίς τον Πάσαλιτς τελικά) με 84-72, κλειδώνοντας ουσιαστικά την 4η θέση στην κανονική περίοδο.
Έβδομη σερί νίκη για τους «ασπρόμαυρους» που έφτασαν το 10-0 στην έδρα τους.

Ηγετική μορφή για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ο πρώην «κίτρινος» Κώστας Χαραλαμπίδης ο οποίος σημείωσε πόντους με 31π. (7/8β. 3/8δ., 6/6τρ.) ! Εξαιρετική απόδοση με καλάθια σε κρίσιμα σημεία είχε και ο μέχρι πρότινος… ξεχασμένος Χάτσερ (24π., 7 ριμπ., 3ασ., 2κλ.), πολύτιμη συνεισφορά είχε και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με 17π., 8 ριμπ., αλλά και 4 λάθη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι πλην αυτών των τριών παικτών ο ΠΑΟΚ είχε ελάχιστη επιθετική βοήθεια από τους υπόλοιπους καθώς μόνο οι Τσαιρέλης και Μαργαρίτης κατάφεραν να σκοράρουν!

«Σημείο» κλειδί για τους νικητές η άμεση αντίδραση στο εντυπωσιακό 14-0 με το οποίο προηγήθηκαν στο 5' του Αρη, αλλά και οι πολύ περισσότερες βολές που κέρδισαν οι γηπεδούχοι έναντι των φιλοξενούμενων (19/27 με 9/14). Σημαντική και η ευστοχία του «δικεφάλου» από τα 6,75μ. με 9/16 (56%)!

Όπως είπαμε, το ξεκίνημα ήταν «μαγικό» για τον Αρη ο οποίος προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 14-0 (στο 5'), όντας πολύ διαβασμένος στην άμυνα και εξαιρετικά αποτελεσματικός στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα κι έτσι ακόμη κι όταν επιθετικά άρχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν σχετικά εύκολα.

Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους «κίτρινους» μπροστά με 14-22, ωστόσο στο δεύτερο η κυριαρχία της ομάδας του Μαρκόπουλου ήταν ξεκάθαρη. Περνώντας την μπάλα συνεχώς στον «Λάζο» και με τους Χάτσερ και Χαραλαμπίδη να δίνουν εξίσου πολύτιμες λύσεις οι γηπεδούχοι σημείωσαν 27 πόντους πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου από την θέση του οδηγού 41-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετική, καθώς επέτρεψε στον Αρη να σημειώσει μόλις 10π. Όχι ότι «δικέφαλος» ήταν το ίδιο αποτελεσματικός με την δεύτερη περίοδο, όμως η αλήθεια είναι ότι κατάφερε να στείλει την διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (58-44 στο 28').

Ο Αρης έδειχνε να εκτός κλίματος αγώνα δείχνοντας να μη έχει λύσεις στην επίθεση, όμως απέδειξε ότι δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Ο Πελεκάνος και Χάντ έφεραν την ομάδα τους στο -5 (62-57 στο 33') ωστόσο εκεί ήρθε η εντυπωσιακή αντίδραση του ΠΑΟΚ.
Χαραλαμπίδης και Χάτσερ πήραν… φωτιά, «εκτόξευσαν» εν ριπή οφθαλμού την διαφορά εκ νέου σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τον «δικέφαλο» να φτάνει πανηγυρικά στο ροζ φύλλο και να αποθεώνεται από τους οπαδούς.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αμιγώς ελληνικές 5άδες στο ξεκίνημα του ματς, κάτι το οποίο βλέπουμε σπανίως...
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 41-38, 58-48, 84-72
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 24 (3), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 31 (6/6), Τσαιρέλης 8, Δέδας , Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 17, Καλλές, Χρυσικόπουλος, Θεοδωράκος.
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Χαντ 4, Πελεκάνος 17 (1), Βεζένκοφ 8 (1), Τσιάρας 7 (1), Ασημακόπουλος 6 (2), Καραποστόλου 6, Μποχωρίδης 11 (1), Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 3 (1), Χαρίσης 8.