Τρίτη, 5 Μαρτίου 2013

Και τώρα η Μάλαγα

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης κερνούσε και ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ήταν ασταμάτητος και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 87-70 επί του ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ.

Το ματς:
Ο Αργύρης Πεδουλάκης έχοντας μόλις έντεκα παίκτες στη διάθεσή του, αφού Ξανθόπουλος και Μπανκς ήταν στα πιτς, ενώ ο Τζέισον Καπόνο κούνησε μαντήλι εντελώς αντιεπαγγελματικά, ξεκίνησε το ματς με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη.

Οι πράσινοι από την αρχή έδωσαν βάρος στο να περάσει η μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Σχορτσιανίτης έδειξε με το "καλημέρα" πως ήταν ζεστός και το Τριφύλλι προηγήθηκε με 6-2 και 8-5. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον 8-9 και να παραμένουν κοντά στο σκορ.
Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, έχοντας το Λάσμε πλέον στο παρκέ, στη θέση του Σχορτσανίτη. Με βολές του Τσαρτσαρή, γράφτηκε το 23-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Με σερί 6-0 ξεκίνησε το β' δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ, ο οποίος προηγήθηκε με 24-23, χάρη σε καλάθι και φάουλ του Πάλμερ.

Το Τριφύλλι αντέδρασε άμεσα έχοντας ως μεγάλο όπλο τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη. Ο "Σόφο" τελείωσε το ημίχρονο με 14 πόντους σε 7 λεπτά αγώνα, έχοντας 5/6 δίποντα. Με τον τελευταίο να σκοράρει από τη γραμμή, η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή (39-28), καθώς ο Παναθηναϊκός είχε κλείσει κάπως την άμυνα του. Με τρίποντο του Νόουλς, οι Δραμινοί μείωσαν σε 39-32, ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σταθερά στους 10 πόντους.

Το "τελείωσαν" κάνοντας και συντήρηση...

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Πεδουλάκη προηγήθηκαν με 13 πόντους (49-36), αλλά το ΚΑΟΔ μείωσε σε 56-49.
Σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν γύρο στους δέκα πόντους με τους πράσινους να καταφέρνουν να τη διατηρούν χωρίς να κουράζονται ιδιαίτερα. Κάπως, έτσι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το γ' δεκάλεπτο με το σκορ στο 67-56.
Στο τέταρτο οι πράσινοι πάτησαν για λίγο το πόδι στο γκάζι και τελείωσαν το ματς. Η διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 7-0 ανέβηκε στους 18 (74-52) και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Ο "Άρτζι" έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και το Τριφύλλι πήρε μία εύκολη νίκη.
Πάντως, το ματς δεν τελείωσε ήρεμα για τον τεχνικό του Τριφυλλιού αφού 1'34'' πριν το τέλος ο Σκορδίλης τραυματίστηκε στο πόδι του.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-36, 67-56, 87-70

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 20, Μπράμος 7, Ματσιούλις 13, Ούκιτς 6, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 13, Γκιστ 6, Γιαννόπουλος 7, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 13, Καλαιτζίδης 2, Ακεψιμαίδης, Μπένας, Μισέλ 8, Μπάβτσιτς 4, Κακαρούδης 8, Ζάρας 3, Ιωάννου 5, Πάλμερ 13, Ρόου 14.