Δευτέρα, 4 Μαρτίου 2013

Καβάλα στ' άλογο

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση από την Καβάλα για 30 λεπτά, όμως κατάφερε στο τέλος να φτάσει στη νίκη με 94-76 παρά τις απουσίες. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Γιώργο Πρίντεζη, Κώστα Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Καβάλα με 94-76, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Κώστα Παπανικολάου.
Οι γηπεδούχοι, πάντως προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους "ερυθρόλευκους", ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 53-52 στο 22' με τρίποντο του Άρμπετ.
Η αντίδραση του Ολυμπιακού, όμως ήταν άμεση, καθώς έλεγξε την αναμέτρηση και στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος δεν υπολόγιζε στους Έισι Λο, Γκιόργκι Σερμαντίνι (έχουν πυρετό), όπως και του Γιώργου Γεωργάκη (χτύπησε στον αστράγαλο) χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.
Οι Πειραιώτες ανησύχησαν προς στιγμήν με τον χτύπημα που δέχτηκε στο μάτι ο Κάιλ Χάινς από τον Ταϊρού στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αμερικανό να αγωνίζεται όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, δείχνοντας ότι δεν είχε κάτι το ανησυχητικό.
Από τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 21 πόντους σε 23 λεπτά χρόνου συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε 17. Για την Καβάλα ο Ατσάρα πέτυχε 16 και ο Μίτροβιτς 14. Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Τα δεκάλεπτα: 25-33, 48-52, 65-74, 76-94.
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Άρμπετ 13(3), Μανωλόπουλος 11(2), Στεφανίδης 8, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 14(2), Ταϊρού 12(1), Ατσάρα 16.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Άντιτς 8(1), Σπανούλης 11(2), Περπέρογλου 4, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 12(4), Πρίντεζης 21(3), Παπανικολάου 17(3), Κατσίβελης 9(2).