Σάββατο, 2 Μαρτίου 2013

Πέρασε από Ρόδο ο ΠΑΟΚ

Κολοσσός - ΠΑΟΚ 65-70
Ένα καλό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό έτσι ώστε ο ΠΑΟΚ να πάρει μία καλή διαφορά από τον Κολοσσό και τη νίκη στο τέλος με 70-65, καθώς οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την αντίδρασή τους.

Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Χάτσερ (15 πόντους), Παπαδόπουλο (13 πόντους) και Καλλέ (12 πόντους), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χάτεν και Λάνγκφορντ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να κάνουν μία δυνατή αρχή ώστε να πάρουν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, και τα κατάφεραν. Αρχικά οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά πήραν ένα μικρό προβάδισμα απέναντι στον ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Αποτέλεσμα; Ήταν ο Κολοσσός να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος στο σκορ με 20-14 και το συγκρότημα του Σούλη Μρκόπουλου να προσπαθεί να αντιδράσει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά βελτιώνοντας την εικόνα τους στην άμυνα, ωστόσο η ομάδα της Ρόδου ήταν αυτή που συνέχιζε να έχει το πάνω χέρι στο ματς, αφού το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 34-29.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα, ωστόσο ο Κολοσσός είχε τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά τους από τον ΠΑΟΚ, ωστόσο μέχρι το τέλος του τρίτης περιόδου παρέμειναν στη θέση του… οδηγού, καθώς βρίσκονταν μπροστά με 46-43. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως, ξεκίνησε με ένα σερί 9-1 την τελευταία περίοδο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Μάλιστα σε 8 λεπτά αγώνα στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 2 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν στο τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τους δύο βαθμούς της νίκης με 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 34-29, 46-43, 65-70.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 3 (1), Κουμπούρας 5 (1), Χάτεν 16, Καλαϊτζής 10 (2), Βουγιούκας 4, Καλαμπόκης 9 (1), Νάτσφεϊ, Λάνγκφορντ 13 (1), Ντουμπέ, Όσμπι 5.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15 (1), Κασελάκης 6 (1), Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 3, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 6, Παπαδόπουλος 13, Καλλές 12, Χρυσικόπουλος 3 (1).