Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013

Παρέμεινε απόρθητη η έδρα του ΠΑΟΚ

Με καθοριστικούς τους Χάτσερ και Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ που δεν είχε τον Παπαδόπουλο, λύγισε πολύ δύσκολα την αντίσταση του Ηλυσιακού, επικρατώντας με 73-69 και διατήρησε το αήττητο στην έδρα του με την ενδέκατη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-0 μετά από τρεισήμισι λεπτά στο παιχνίδι αλλά ο Ζευγώλης άλλαξε όλη του την πεντάδα και με όπλο την άμυνα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 10-13. Με πρωταγωνιστή τον Χατζή ο Ηλυσιακός ήταν μπροστά με 13-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων η αθηναϊκή ομάδα  πήρε διαφορά οκτώ πόντων (17-25 στο 13’) με τον Χατζή να πετυχαίνει 13 πόντους σε 12 λεπτά και να παίζει και για τον Στόγκλιν. Η ζώνη, η πίεση στην άμυνα και οι προσπάθειες του Τσαϊρέλη επανέφεραν τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι  (28-27 στο 18΄). Ο Ηλυσιακός ανέκτησε το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 35-40.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο καθώς ο Καλλές συμπλήρωσε 4 φάουλ και ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 39-48 στο 24’ έχοντας 8/11 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και με επιθετικές αιχμές τους Τσαϊρέλη και Χάτσερ μείωσαν σε 50-53 στο 30’.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βελτίωσε κι άλλο την αμυντική της λειτουργία στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μπήκε στη θέση του οδηγού πέντε λεπτά πριν τη λήξη με τον Χάτσερ (62-61). Το σκορ έμεινε κολλημένο για περίπου τρία λεπτά αλλά δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από τους Μαργαρίτη και Χάτσερ έκαναν το σκορ 68-63, 1’22 πριν το τέλος, γέρνοντας την πλάστιγγα οριστικά υπέρ του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 35-40, 51-54, 73-69

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 15 (2), Κασελάκης 4 (1), Χαραλαμπίδης 8 (1), Τσαϊρέλης 18, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές 8, Χρυσικόπουλος 2
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 2, Αράπης, Αναγκόνιε 1, Αποστολίδης 3, Χατζής 20 (3), Σπανός 4, Δορκοφίκης 14 (3), Αντωνάκης, Μόρισον , Γκάρισον 2, Παραγιός 2, Στόγκλιν 21 (3).