Σάββατο, 2 Μαρτίου 2013

«Πάτησε» Τούρκους, «αγκάλιασε» οκτάδα!

Ένας υπέροχος Παναθηναϊκός διέλυσε με 75-62 την Αναντολού Εφές στο –σχεδόν- κατάμεστο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με την ήττα της Μάλαγα «αγκάλιασε» την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα.

Του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΛΙΟΓΚΑ

Ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Ρόκο Ούκιτς (13π.-9ρ., 5ασ.), με τον Κροάτη να «σβήνει» τον Φάρμαρ και να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Διαμαντίδη, Μπανκς και Λάσμε. Οι «πράσινοι» λίγο έλειψε να καλύψουν τη διαφορά της ήττας τους στο ματς του πρώτου γύρου (14π.) και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του ομίλου τους.

Με σαφή διάθεση να «χτυπήσει» κάτω από το καλάθι με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, που πέτυχε να εξουδετερώσει τον αμυντικό σχεδιασμό της Εφές, ωστόσο «πληγώθηκε» από τον εξαιρετικό Ντούσκο Σαβάνοβιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας δέκα πόντους αν και τον σταμάτησε κάπως η είσοδος του έμπειρου Κώστα Τσαρτσαρή, δύο σερί καρφώματα του οποίου έβαλαν τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 19-17 στο 8’, πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με 21-19 υπέρ των Τούρκων.

Δύο τρίποντα του Μπανκς και «χτυπήματα» μέσα από το «ζωγραφιστό» με τους Σόφο και Λάσμε, έφεραν το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη μπροστά στο σκορ με +8 (34-26), διαφορά, όμως, που εξανεμίστηκε μέσα σε ένα δίλεπτο έπειτα από ένα σερί 8-0 των φιλοξενούμενων (34-34 στο 18’). Ισόπαλο ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο (38-38) με τις δύο ομάδες να δίνουν «μάχη» στο παρκέ του –σχεδόν- κατάμεστου ΟΑΚΑ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού διατηρώντας ένα ελαφρύ προβάδισμα, που στο 28’ ανήλθε στους οκτώ πόντους (56-48) έπειτα από τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την ψαλίδα με το τέλος της τρίτης περιόδου (56-51), μείωσαν σε 56-54 στο 31’ και ισοφάρισαν (56-56) στο 33’ εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό «μπλακ άουτ» του «τριφυλλιού».

Ως εκεί όμως. Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και στον Αργύρη Πεδουλάκη βγήκε απόλυτα η αντικατάσταση του Δημήτρη Διαμαντίδη από τον Μάρκους Μπανκς. Ο τελευταίος έδωσε ρυθμό στην ομάδα και με δικό του τρίποντο έδωσε το έναυσμα της τελικής αντεπίθεσης. Ακολούθησαν ακόμη δύο από τους Ματσιούλις και Μπράμος που έδωσαν «αέρα» 13 πόντων στους «πράσινους» 69-56 (36’). Τρίποντη «βόμβα» του εξαιρετικού και στο αμυντικό κομμάτι (πάνω στο Φάρμαρ), Ρόκο Ούκιτς για το 72-56 στο 38’, που υπερκάλυπτε και τη διαφορά της ήττας του «τριφυλλιού» στην Κωνσταντινούπολη (14π.).

Το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σιπ 54’’ πριν την εκπνοή έφερε τη διαφορά στους 12 (72-60), αλλά ο Μπράμος απάντησε με το ίδιο νόμισμα στα 24’’ (75-60) ενώ ο Φάρμαρ έκανε το 75-62 στα 17,7’’. Στην τελευταία επίθεση ο Ματσιούλις (τα πήγε περίφημα στη θέση "4" που τον τοποθέτησε στα τελευταία λεπτά ο Πεδουλάκης) έχασε δύο φορές την ευκαιρία να «αποτελειώσει» τους Τούρκους, με σουτ έξω από τα 6,75, ωστόσο απέτυχε.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 38-38, 56-51, 75-62.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3), Ματσιούλις 8 (1), Ούκιτς 13 (1), Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ, Μπανκς 9 (3), Σχορτσιανίτης 11.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Φάρμαρ 10 (1), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 21 (2), Λούκας 5, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5.