Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2013

Ακόμη βάζει τρίποντα ο Μήτσος!

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και καθάρισε τον Πανελευσινιακό, εκτός έδρας με 59-77.

Το… εορταστικό κλίμα επηρέασε αρχικά τον Παναθηναϊκό που μπήκε στο ματς χαλαρά. Έτσι στο 5’ ο Πανελευσινιακός ξέφυγε με 12-4 αναγκάζοντας τον Πεδουλάκη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Οι πράσινοι πήραν αμέσως το μήνυμα. Στο 8’ το σκορ έγινε 13-16 και στο 10’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 18-19. Η Ελευσίνα προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και στο 13’ πέρασε και πάλι μπροστά με 26-23. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε βρει ρυθμό και στο ημίχρονο πήγα στα αποδυτήρια με αέρα έξι πόντων (33-39) και τον Δημήτρη Διαμαντίδη να κάνει… όργια.

Με την επιστροφή στο παρκέ οι παίκτες του Πεδουλάκη ήταν εμφανές ότι ήθελαν να καθαρίσουν τη μπουγΆΔΑ. Στο 25’ πήραν διαψήφια διαφορά (35-47), την οποία και άνοιγαν όσο πέρναγε ο χρόνος…
Το δεκάλεπτο τους βρήκε στο +17 (42-59), ενώ στο 31’ η διαφορά… εικοσάρισε (42-62). Στα επόμενα λεπτά ο πάγκος του Παναθηναϊκού «ενεργοποιήθηκε» πλήρως εν όψει Ρεάλ, με τον Σκορδίλη να πατάει παρκέ μόλις 15’’ εξαιτίας ενός λάθους του που εξόργισε τον Πεδουλάκη… Απ’την Ελευσίνα που κάνει ήδη σχέδια για την Α2, ο Σπύρος Μαγκουνής ήταν ο κορυφαίος.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 42-59, 59-77.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7(1), Παπανικολάου 2, Δημάκος 3(1), Γκίμπσον, Μαγκουνής 15(1), Λιακόπουλος 3(1), Δεληγιάννης, Τσιάκος 4(1), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4, Εζιόκου 14.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5, Μπράμος, Ματσιούλις 9(1), Ούκιτς 5, Λάσμε 4, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 20(6), Γκιστ 13(1), Μπανκς 5(1), Ξανθόπουλος 6(2), Γιαννόπουλος 7(1), Σκορδίλης.