Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013

Ο Αβραμίδης τον κράτησε... ζωντανό!

Με παίκτη «κλειδί» τον 20χρόνο Δημήτρη Αβραμίδη και κορυφαίους σκόρερ τους Λιακόπουλο, Μαγκουνή, ο Πανελευσινιακός έκανε την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε το Ρέθυμνο (90-80).

Νίκη, που διατηρεί τους «νεοφώτιστους» στην Α1... ζωντανούς στην διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία. Ο ΑΓΟΡ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (54-42), αλλά στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, οδήγησαν το Ρέθυμνο σε συνεχόμενα άστοχα τρίποντα (0/15 στο δεκάλεπτο) και έπαιξαν πιο συγκροτημένα στην επίθεση.
Έτσι με επιμέρους σκορ 25-10 ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ (67-64) και με την ψυχολογία με το μέρος του στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στην νίκη.
Παίκτης «κλειδί» για την ανατροπή ήταν ο Δημήτρης Αβραμίδης, ο οποίος με την ενέργεια του έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους και με το μυαλωμένο παιχνίδι του έβαλε τάξη στο παιχνίδι της Ελευσίνας.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 42-54, 67-64, 90-80

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 4, Δημάκος, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21 (5), Λιακόπουλος 21 (1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκου 17.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χορν 8, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6 (1), Κόμματος 5 (1), Κάρτερ 26 (4), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 19 (1), Σιζόπουλος 5 (1).