Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013

Νικητής αλλά όχι κερδισμένος…

Ο Ολυμπιακός νίκησε 82-74 την Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ αλλά εξαιτίας της απόδοσής του στο τελευταίο λεπτό έχασε μέσα από τα χέρια του την διαφορά που είχε και δεν κάλυψε το -8 του πρώτου αγώνα.

Για 39΄λεπτά είχε την Κάχα στο "καναβάτσο" και την διαφορά των οκτώ πόντων στο... τσεπάκι. Στο τελευταίο λεπτό όμως ο Ολυμπιακός έκανε ό, τι μπορούσε και τελικά νίκησε μόλις με 82-74 στο ΣΕΦ κάτι που σημαίνει ότι δεν κάλυψε το -8 της Βιτόρια.

Οι «ερυθρόλευκοι», 2.58΄πριν το τέλος του αγώνα και μετά από μία πολύ πειστική και ολοκληρωμένη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, προηγούνταν 78-58 (!) αλλά το φινάλε δεν ήταν καθόλου καλό… Οι Βάσκοι κατάφεραν με επιμέρους σκορ να 11-2 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα να «ψαλιδίσουν» την διαφορά, να αγχώσουν τους Πειραιώτες και τελικά να διαμορφώσουν το τελικό 82-74, που απλώς ισοφαρίζει την διαφορά του πρώτου μεταξύ τους αγώνα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι όμως, αξίζει να σημειωθεί, ανεξάρτητα με την κάκιστη απόδοση του τελευταίου δίλεπτου, ότι αμυντικά στο ΣΕΦ για 37΄παρουσιάστηκε ο καλύτερος φετινός Ολυμπιακός. Με απίστευτη ενέργεια στο παρκέ χάρη κυρίως στον Παπανικολάου, εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση με τον Λο (18π, 2/2 τρ) να εκτελεί εκτός από το να δημιουργεί και με τον Σπανούλη και τον Χάινς να παίρνουν αρκετές ανάσες, έκανε ό, τι ήθελε την Κάχα που δεν είχε καμία αντίδραση…

Όμως, στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά αδίκησαν τον εαυτός τους και την προσπάθεια που είχε προηγηθεί και παρά το γεγονός ότι έκαναν την τέταρτη σερί νίκη τους (Μακάμπι, Φενέρ, Χίμκι, Κάχα) δεν μπορούν να νιώθουν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι εκ τους αποτελέσματος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 41-27, 62-50, 82-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 18 (2), Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 3, Σλούκας 9 (1), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (1)

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοσιόνι 7 (5 ριμπάουντ), Μ. Μπιέλιτσα, Καμπέθας, Σα Εμετέριο 7 (1), Πλάις 2, Ερτέλ 16 (4 τρίποντα, 9 ασίστ), Λάμπε 12 (1), Καλμπάρο, Ν. Μπιέλιτσα 12 (8 ριμπάουντ), Κουζέρ 15 (2)