Τρίτη, 19 Φεβρουαρίου 2013

Με αέρα από την Μόσχα

Με αέρα από την Μόσχα  και τη νίκη επί της Χίμκι ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (91-81) από την Δράμα κόντρα στον ΚΑΟΔ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν τον έλεγχο (17-12 στο 7') με τον Πάλμερ να είναι ασταμάτητος. Εκεί, οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν την πίεση στην άμυνα και μπόρεσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-26 έχοντας τρέξει ένα επιμέρους σερί 2-14 στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου 10λεπτου. Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Κάιλ Χάινς έδιναν λύσεις, όμως από την άλλη μεριά ο Πάλμερ συνέχισε να είναι συνδεδεμένος με το καλάθι (τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 22 πόντους) γεγονός που επέτρεψε στον ΚΑΟΔ να είναι κοντά στο σκορ (42-50 στο 20').

Στην επανάληψη, με καλάθι του Κακαρούδη οι Δραμινοί πλησίασαν σε... απόσταση βολής (57-59 στο 27'), όμως Λο, Άντιτς και Σερμαντίνι σκόραραν προσδίδοντας πλουραλισμό στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που ξέφυγε με 68-78 (στο 34') και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη αφού δεν απειλήθηκε στην συνέχεια από τους Δραμινούς, οι οποίοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια και δεν άντεξαν να μείνουν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 42-50, 60-68, 81-91.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 7 (1/5 τριπ.), Καλαϊτζίδης 1, Ακεψιμαϊδης, Μισέλ 4 (8 ριμπ.), Μπάβτσιτς 20 (3/4 τριπ., 4 ριμπ.), Κακαρούδης 10, Ζάρας 3 (1/1 τριπ.), Ιωάννου 7 (1/1 τριπ.), Πάλμερ 29 (1/4 τριπ., 15 ριμπ.), Ρόου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 10, Άντιτς 10 (2/4 τριπ.), Σπανούλης 16 (5 ασίστ), Περπέρογλου 8 (1/2 τριπ.), Σερμαντίνι 11, Σλούκας 8, Πάουελ 8 (7 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 3 (1/1 τριπ.), Πρίντεζης 4 (5 ριμπ.), Παπανικολάου 6 (5 ριμπ.), Κατσίβελης.