Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2013

Και οι ΈΛΛΗΝΕΣ έχουν ψυχή!!!

Μπορεί και χωρίς τον Στόγκλιν! Ο Ηλυσιακός πήρε την 4η σερί νίκη του με 82-78 επί της Καβάλας στην παράταση με τον Αμερικάνο να είναι εκτός στο τέλος με 5 φάουλ!

Με πέντε σερί πόντους του Άρμπετ η Καβάλα… ξάφνιασε τον Ηλυσιακό και προηγήθηκε 0-5 στο 1’και εν συνεχεία 2-9 στο 2’30’’. Με τον Αναγκόνιε μπροστάρη ο Ηλυσιακός μείωσε σε 10-13, όμως με σερί 5-0 οι Καβαλιώτες ξέφυγαν εκ νέου με 10-18 στο 6’. Οι Ιλισιώτες αποφάσισαν να πιέσουν περισσότερο στην άμυνα και να τρέξουν και στο 7’ έκλεισαν το ματς στο 16-18.

Η Καβάλα ωστόσο έβρισκε τρόπο διαρκώς να φτάνει σε σερί πόντους κι έτσι ένα λεπτό αργότερα το σκορ έγινε 16-22 με το δεκάλεπτο να κλείνει 18-24 και τον Δορκοφίκη να έχει βγει εκτός μάχης με θλάση στους προσαγωγούς.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 43-39, 55-46, 68-68 (καν.αγ.) 82-78 (παρ.)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Καυκής 8, Αράπης 5 (1), Αναγκόνιε 6, Αποστολίδης 6, Χατζής 7, Δορκοφίκης, Αντωνάκης 7 (1), Μόρισον, Κρίπι 2, Γκάρισον 12, Παραγυιός, Στόγκλιν 29 (9/18 διπ., 1/9 τριπ., 8/9 βολές, 7 ασίστ) .

ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος 3, Άρμπετ 18 (2), Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 2, Στεφανίδης 8, Μίτροβιτς 16 (4), Μιλόσεβιτς 7, Κρστέβσκι, Κόλεμαν 14, Ατσάρα 10 (2).