Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013

Ο ΚΑΟΔ χάλασε το πάρτι στην Ελευσίνα

Στον Πανελευσιανικό περίμεναν πως και πως το χθεσινό ματς, καθώς θα ήταν το πρώτο που θα έδινε η ομάδα στην φυσική της έδρα (η ομάδα έπαιζε ως τώρα στο Περιστέρι, καθώς στο γήπεδό της γίνονταν εργασίες), στην Basket League ΟΠΑΠ, αλλά ο ΚΑΟΔ χάλασε το πάρτι των γηπεδούχων.
Οι Δραμινοί πήραν τη νίκη με 76-74 απέναντι στον Πανελευσινιακό (έφτασε τις 6 σερί ήττες) σε ένα παιχνίδι που ο ΚΑΟΔ έδειχνε ότι θα το κερδίσει άνετα, αλλά στο τέλος το σκηνικό άλλαξε και το ματς έγινε θρίλερ.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι με τον Γκίμπσον να είναι άσταματητος (7π.), κυριάρχησαν στο παρκέ και προηγήθηκαν στο 6΄ με 12-5. Οι Δραμινοί, όμως, με μπροστάρηδες τους Κακαρούδη και Πάλμερ έφεραν τούμπα το παιχνίδι, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 14-3 και προηγήθηκαν με 16-18 στο 10΄.
Ο Παπανικολάου, έβαλε πάλι στην θέση του οδηγού τον Πανελευσινιακό 28-25 στο 16΄. Εκεί οι γηπεδούχοι έπαθαν ολικό μπλακ άουτ. Εμειναν άποντοι για 2 λεπτά και ο ΚΑΟΔ με ηγέτη τον Ζάρα έκανε ένα σερί 14-0, πήγε το σκορ στο 28-39 στο 18΄ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 12 πόντους (31-43).
Στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ έδειχνε κυρίαρχος μέχρι το 36΄ (60-70). Στην συνέχεια, όμως, ο Πανελευσινιακός έφερε τα πάνω, κάτω. Ο Κυριακόπουλος μείωσε στον πόντο με τρίποντο στα 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη (72-73) και κέρδισε και μια βολή, την οποία όμως, έχασε.
Ο Ζάρας πέτυχε 2/2 βολές (72-75), αλλά ο Μαγκουνής έκανε πάλι το ματς θρίλερ με ένα δίποντο (74-75). Ο Ζάρας έχασε (άστοχος) την επόμενη επίθεση, αλλά το ίδιο έκανε και ο Κυριακόπουλος. Ο Πάλμερ πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, πέτυχε ½ βολές και έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 74-76.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 11 (3/3τριπ., 4ριμπ.), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6 (2ασ., 2κλεψ.), Παπανικολάου 10 (2τριπ., 5ριμπ.), Γκίμπσον 18 (2τριπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 1κοψ.) , Μαγκουνής 8 (1), Λιακόπουλος 13 (1/1τριπ, 5ασ.), Δεληγιάννης, Καμπ 2, Τσιάκος 3, Τζόινερ, Αβραμίδης.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαϊτζίδης 4 (4ριμπ., 1ασ.), Ακεψιμαΐδης 5 (1), Μπένας, Μισέλ 9 (6ριμπ., 7κοψ.), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης16 (1τριπ., 7ριμπ., 1ασ.), Ντέιλ, Ζάρας 25 (2), Ιωάννου, Πάλμερ 15 (14ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.)