Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2013

«Καθάρισαν» Φαγιέ, Πάντιτς

Ο Ίκαρος δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση του Πανελευσινιακού με 85-78, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μουχάμεντ Φαγιέ και Μλάντεν Πάντιτς.

Ο Σενεγαλέζος φόργουορντ πραγματοποίησε την καλύτερη εν Ελλάδι εμφάνιση του (22π., 10ρ.), ενώ ο Σέρβος σέντερ πρόσθεσε 17 πόντους στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Καλλιθέας, η οποία έφτασε τις έξι νίκες. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν μια σημαντική νίκη στον αγώνα που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο όταν ξέφυγαν με 40-28 (18’) αλλά ο εντυπωσιακός Νίκος Λιακόπουλος (26π.) έβαλε και πάλι τον Πανελευσινιακό στη διεκδίκηση της νίκης. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 14 πόντους στην τρίτη περίοδο και βοήθησε την ομάδα του να ανατρέψει τα δεδομένα, περνώντας μπροστά με 62-57 (29’). Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (74-74) δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι Φαγιέ και Πάντιτς όμως δήλωσαν παρών, ενώ ο Ζόραν Βρκιτς πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, με το οποίο ο Ίκαρο ξέφυγε με 81-74 στα 30’’.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 42-37, 58-62, 85-78.

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 3, Λαρεντζάκης 8 (2), Κυρίτσης 5, Βρκιτς 9 (1), Ντελκ, Φαγιέ 22 (2), Γκίμπσον 8 (2), Γιαννακίδης 9 (3), Αγαδάκος, Σίμτσακ 4, Πάντιτς 17.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 7 (1), Παπανικολόπουλος 2, Παπανικολάου 2, Κυριακόπουλος 15 (3), Μαγκουνής 4, Λιακόπουλος 26 (2), Δεληγιάννης 3, Καμπ 4 (1), Τσιάκος, Γκίμπσον 15 (1), Αβραμίδης.