Τρίτη, 29 Ιανουαρίου 2013

Πάλεψε όσο άντεξε στο ΟΑΚΑ ο ΑΡΗΣ

Πάλεψε όσο άντεξε στο ΟΑΚΑ  ο ΑΡΗΣΤην ήττα με 81-62 γνώρισε η ομάδα του Αγγέλου από τον Παναθηναϊκό.

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε μέσα στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του β’ γύρου προκειμένου να διεκδικήσει ότι καλύτερο. Και το κατάφερε για περίπου 30 λεπτά αλλά δεν είχε την διάρκεια για να μπορέσει να αποφύγει την ήττα με 81-62 από τον Παναθηναικό.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 0-2 αλλά δέχθηκε ένα σερί 11-0 για να βρεθεί στο -9 (11-2). Ο Χαντ σκόραρε μετά από τέσσερα λεπτά «αφλογιστίας» και έδειξε να παίρνει μπροστά. Τουλάχιστον αυτός σκόραρε με τον ΑΡΗ νε έχει προβλήματα κυρίως στην επίθεση και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την διαφορά στους 11 πόντους (22-11). Στην δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και βρέθηκαν στο -22 (42-20) και φάνηκε ότι όλα είχαν τελειώσει.

Ο Τζέρεμι Χαντ είχε άλλη άποψη και έφτασε στους 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οδηγώντας τον ΑΡΗ σε ένα 2-10 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο -14 (44-30). Στην τρίτη περίοδο την… σκυτάλη πήρε ο Πάσαλιτς έκανε τα πάντα και προκάλεσε τεράστια προβλήματα στους γηπεδούχους. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -16 (49-33), πριν ο Βόσνιος αρχίσει να σκοράρει από παντού και οι «κίτρινοι» να κάνουν ένα σερί 12-2 για να μειώσουν στους έξι πόντους (51-45) στο 27ο λεπτό. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 59-47 με τους παίκτες του Αγγέλου να έχουν ένα κακό τρίλεπτο στο οποίο έχασαν πάλι την διαφορά.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «κιτρίνων» και έκανε ένα σερί 10-3 για να φτάσει η διαφορά στους 19 πόντους (69-50). Οι παίκτες του Αγγέλου δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ξανά όπως το έκαναν στην Τρίτη περίοδο και έτσι ήρθε η ήττα με 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-30, 59-47, 81-62.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Σχορτσιανίτης 2, Μπράμος 6 (1), Καπόνο 10 (2), Ούκιτς 12 (1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 10, Ξανθόπουλος 10 (1), Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 5.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 20 (4), Χαντ 18 (3), Πελεκάνος 7 (2), Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 2, Τσακαλέρης.