Πέμπτη, 17 Ιανουαρίου 2013

Στο Βερολίνο ΔΕΝ χάνει!

Με άμυνα και… Ματσιούλις ο Παναθηναϊκός πέρασε 73-79 από το "πράσινο" (βλ. 5ο αστέρι) Βερολίνο και καθαρίζοντας την Άλμπα πήρε την 3η νίκη του στο ΤΟΡ16. Κι όλα αυτά παίζοντας χωρίς τον μεγάλο αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη!

Με τον Γιόνας Ματσιούλις να παίρνει πρωτοβουλίες και να τελειώνει τις φάσεις με επιτυχία ο Παναθηναϊκός επέβαλλε το ρυθμό του και προηγήθηκε 8-15 στο 5’ και 10-17 στο 7’. Κάπου εκεί ο Μπανκς έχασε ελεύθερο τρίποντο και αντί η διαφορά να πάει στους δέκα με καλάθι και φάουλ του Ντζέντοβιτς πήγε στους τέσσερις (13-17). Ο ίδιος παίκτης μάλιστα πρωταγωνίστησε στο come back των Γερμανών που με σερί 8-0 πέρασαν 23-21 στο 9’30’’ με τον Ούκιτς να φέρνει το ματς στο «Χ» (23-23) στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πεδουλάκης έριξε στο ματς τους «Σόφο»-Καπόνο και αξιοποιώντας τα σκριν του Έλληνα σέντερ ο Αμερικάνος μπόμπερ με 5 γρήγορους πόντους έγραψε το 28-35 στο 14’. Και πάλι ο Ντζέντοβιτς έβγαλε την Άλμπα από το αδιέξοδο και με προσωπικές του ενέργειες βοήθιησε τους γηπεδούχους να περάσουν 37-35 στο 17΄. Στο ίδιο λεπτό οι διαιτητές χρέωσαν με τραβηγμένο επιθετικό φάουλ τον Λάσμε που ήταν το 3ο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να υποχρεωθεί να τραβήξει στον πάγκο τον καλύτερο μπλοκέρ του. Ο Πεδουλάκης έβγαλε τον Καπόνο, πόνταρε στην άμυνα και με περιφερειακή τριάδα τους Μπανκς, Μπράμος, Ματσιούλις το τριφύλλι πέρασε 37-43 στο 19’ και 39-45 στο ημίχρονο.

Ο Σχορτσιανίτης ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και με σερί πόντους έδωσε στο τριφύλλι αέρα επτά πόντων (46-53). Με τρίποντο του Καπόνο η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 48-57 στο 24’, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός φλέρταρε ουκ ολίγες φορές με τη διψήφια διαφορά, όμως στο 27’ μετά την τεχνική ποινή των ρέφερι στον Ματσιούλις για διαμαρτυρία (έπειτα από φάουλ υπέρ του που δεν δόθηκε) οι Γερμανοί πλησίασαν στους 5 πόντους (54-59), χάρη σε μία βολή του Σάφαρτζικ και ένα τρίποντο του Ντζέντοβιτς. Η ελληνική ομάδα ήταν φανερό ότι είχε χάσει τη συγκέντρωση της και οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο (56-59). Αυτός έφερε την τρικυμία, ανέλαβε να ξαναφέρει την ηρεμία. Με δυο τρίποντα του Ματσιούλις, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 56-65 ενώ και πάλι οι πράσινοι πέταξαν στα σκουπίδια την ευκαιρία να πάνε στο 10+ όταν ο Μπράμος αστόχησε σε δύο βολές στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Ο Ούκιτς με λέι απ έδωσε (επιτέλους) στον Παναθηναϊκό αέρα 11 πόντων (56-67) στο 32’. Η Άλμπα έκανε τα πάντα για να επιστρέψει ξανά στο ματς, έκλεισε το σκορ στο 60-67 και ταυτόχρονα ο Ομπράντοβιτς έριξε στο ματς τον ξυλοκόπο Μιράγες για να σταματήσει τον «Σόφο». Ο Ισπανός όχι μόνο εκνεύρισε με το αντιαθλητικό παιχνίδι του τον Έλληνα γκαρντ αλλά στο 34’30 έστειλε τον Σόφο τραυματία στον πάγκο… Χωρίς τον Σοφοκλή, η Άλμπα έφτασε σε απόσταση βολής (65-68), όμως ο Γκιστ με τρίποντο αλά Μάλαγα και ο Ματσιούλις αμέσως μετά, με νέα βόμβα διαμόρφωσαν το 65-74 με τρία λεπτά για το τέλος. Ο Σαφάρτζικ με τρίποντο προσπάθησε να κρατήσει την Άλμπα ζωντανή (68-74), όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε ψυχραιμία. Ο Μπανκς με 2/2 βολές έγραψε το 68-76, λίγο αργότερα ο Φόστερ με νέο τρίποντο μείωσε σε 71-76. Ο Ούκιτς με 1/2 βολές έκανε το 71-77 και ο Μόρλι με ένα μάλλον τυχερό καλάθι έφερε τη διαφορά στο -4 (73-77) στα 31’’. Ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ και οι Γερμανοί στα 23’’ έστειλαν στη γραμμή των βολών τον Μπανκς που με 2/2 έγραψε το 73-79 και τελείωσε ουσιαστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-45, 56-65, 73-79

ΑΛΜΠΑ (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε , Σάφαρτζικ 7(2), Τόμπσον 16, Μπαϊάρς 8, Ντζέντοβιτς 21(4), Μιράγες 2, Γουντ 6, Φόστερ 6(2), Ιντμπίχι  2, Μόρλι 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 1, Ματσιούλις 28(6), Καπόνο 8(2), Ούκιτς 14(1), Λάσμε 3, Τσαρτσαρής, Γκιστ 10(2), Μπανκς 8(1), Σχορτσιανίτης 7.