Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2013

Επτάψυχο!

Με απίστευτο λέι απ του Νώντα Παπαντωνίου 3,9 δεύτερα πριν το τέλος, το Περιστέρι επιβλήθηκε με 70-69 του Ρεθύμνου πετυχαίνοντας την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο τρόπος με τον οποίο κέρδισαν οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» ήταν πανομοιότυπος με τις προηγούμενες τέσσερις νίκες τους, καθώς επετεύχθη και πάλι στο φινάλε. Ο κορυφαίος των Κρητικών, Νταμίρ Λάτοβιτς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή στερώντας από την ομάδα του την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Πέραν του Παπαντωνίου, ο οποίος έπαιζε τραυματίας στο τέταρτο δεκάλεπτο, εξαιρετικοί ήταν και οι Κομποδιέτας, Θορν και Κανονίδης, ενώ για το Ρέθυμνο ξεχώρισε και ο Ντούβνιακ!

Το χαρακτήρα του ντέρμπι δικαίωσε από το πρώτο μέρος της η αναμέτρηση του Περιστερίου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με… κακοδαιμονία καθώς ο Πέτγουεϊ τέθηκε από το πρώτο λεπτό εκτός μάχης ελέω του προβλήματος τραυματισμού στη μέση, το οποίο τον ταλαιπωρούσε καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας που προηγήθηκε. Παρά ταύτα στα μέσα της πρώτης περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με 9-13, πριν την αντίδραση του Περιστερίου για το 19-14 του και το 29-16 του 10’. Στο 13’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +6 (24-18) με τρίποντο του Κομποδιέτα, ωστόσο το Ρέθυμνο ισορρόπησε και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (34-34),

Ο τραυματισμός του Νώντα Πανατωνίου (τράβηγμα στη γάμπα) και η υποχρεωτική έξοδος από το παρκέ δεν πτόησε το Περιστερί, που έχοντας για μπροστάρηδες τους Θορν και Κομποδιέτα πήρε το έλεγχο του ματς και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 56-48. Μάλιστα με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε στο +12 (60-48) με καλάθι του Κανονίδη. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νταμίρ Λάτοβιτς, που με προσωπικές ενέργειες μείωσε 60-55 στο 33’. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε γκολ-φάουλ 7,2 δεύτερα πριν το τέλος δίνοντας προβάδισμα στο Ρέθυμνο (68-69), αλλά ο Παπαντωνίου απάντησε άμεσα με εκπληκτικό λέι απ 3,9’’ πριν το φινάλε (70-69) χαρίζοντας τη νίκη στο Περιστέρι, αφού ο Λάτοβιτς αστόχησε σε αμαρκάριστο σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-34, 56-48, 70-69.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 10 (1), Κομποδιέτας 10 (2), Θορν 14 (2), Κανονίδης 17, Ψαρόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 8 (2), Χάινς 4, Πέτρουλας 4, Μελισσαράτος, Λάκας, Ζούμπος.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 3 (1), Καλλινικίδης 1, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 3, Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 13, Κόματος 12 (1), Κάρτερ 9 (2), Λάτοβιτς 21 (3), Πέτγουέι.