Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013

300ΑΡΗΣ… με περίπατο

300ΑΡΗΣ… με περίπατο (75-52) τον Κολοσσό Ο ΑΡΗΣ έφτασε τις 300 νίκες στην Α1 με έναν… περίπατο κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, επικρατώντας με 75-52 και ενθουσιάζοντας κυρίως στο δεύτερο μέρος με την απόδοση του.

Ο Σπύρος Μούρτος ήταν η ευχάριστη έκπληξη και σήμερα μιας και με επτά πόντους οδήγησε τον ΑΡΗ στο 8-3 στο τέταρτο λεπτό. Ο Κολοσσός αντέδρασε και προηγήθηκε με ένα σερί 11-5 με 10-14 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-14). Οι πέντε πόντοι του Βεργίνη επανέφεραν τον ΑΡΗ στην θέση του… οδηγού (18-15), με τους «κίτρινους» να κρατάνε το προβάδισμα αυξάνοντας το μέχρι τους πέντε πόντους (26-21), πριν από το 30-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Το χαμηλό σχήμα του Αγγέλου με Χαντ, Βεργίνη, Βεζένκοφ,Πάσαλιτς και Χαρίση βοήθησε στην απόλυτη κυριαρχία του ΑΡΗ. Σκληρή πίεση στην άμυνα και εξαιρετική συνεργασία στην επίθεση με αποτέλεσμα αρχικά να μείνει άποντος ο Κολοσσός για τέσσερα λεπτά και στο σκορ στο 35-29 ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφυγε πάνω από τους δέκα (43-31) με τρίποντο του Βεζένκοφ. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να κυριαρχεί και έκλεισε προηγούμενος το τρίτο δεκάλεπτο με 55-36 και ένα επιμέρους σκορ 25-7.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα μιας και οι «κίτρινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση απέναντι σε έναν Κολοσσό που είχε αποδεχθεί την μοίρα του. Με τον Πελεκάνο η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (69-49), πριν το τελικό 75-52. Τα δεκάλεπτα:  13-14, 30-29, 55-36, 75-52.

ΑΡΗΣ:  Πάσαλιτς 12 (4), Χαντ 8 (2),Πελεκάνος 13, Βεζένκοφ 3 (1), Ασημακόπουλος 8 (2), Τσιάρας 1,Χαρίσης 6 (12ρ.), Ν. Μποχωρίδης 3 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 11 (1), Βεργίνης 8 (2), Τσακαλέρης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ.:  Χάτεν 4, Κουμπούρας 3 (1), Γεωργαλής 6 (10,Καλαιτζής 6 (1),Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 8, Ματσάμας 2, Νάτζφει 8 (1), Λάνγκφορντ 16 (1).