Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2013

Του "πηγαίνει" το... 2013

Του "πηγαίνει" το... 2013Δεύτερη νίκη για τους "κίτρινους" στο νέο έτος, 77-85 στην Καβάλα.

Το 2013 ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και συνέχισε έτσι μιας και ο ΑΡΗΣ επικράτησε μέσα στην Καβάλα της τοπικής ομάδας με 77-85 έχοντας την συμπαράσταση 200 και πλέον οπαδών του και με κορυφαίους τους Πελεκάνο, Βεργίνη και Χαντ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε ζεστά και κυρίως ο Πάσαλιτς χάρη στα τρίποντα του οποίου το σκορ έγινε 1-7 και 3-10 με την Καβάλα να αντιδράει και να προηγείται με 11-10. Η είσοδος του Χαντ άλλαξε την εικόνα των «κιτρίνων» και έτσι κυριάρχησαν στο παρκέ με την διαφορά να αυξάνεται και να ξεπεράνει τους δέκα πόντους (14-26) πριν το 19-28 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ διατήρησε μία διαφορά στους δέκα πόντους (26-36) μέχρι το 13ο λεπτό. Η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των «κιτρίνων» που έμειναν άποντοι για τέσσερα λεπτά και έκανε ένα σερί 11-0 για να προηγηθεί με 37-36. Αλλά οι παίκτες του Αγγέλου επέστρεψαν στο προβάδισμα και έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο ημίχρονο (44-47).

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 48-52. Η Καβάλα βρήκε λύσεις κυρίως από τον Κόλεμαν και προηγήθηκε με 58-56, αλλα η άνοδος των Πελεκάνου, Βεργίνη βοήθησε για το 62-64 του 30ου λεπτού.

Οι «κίτρινοι» έκαναν ένα επιμέρους 4-13 για να στείλουν την διαφορά στους 11 πόντους (64-75) και κάπου εκεί είχαν τελειώσει όλα. Η Καβάλα μείωσε σε 75-79 στο 39ο λεπτό αλλά οι παίκτες του Αγγέλου είχαν την ψυχραιμία για το τελικό 77-85.

Δεκάλεπτα: 19-28, 44-47, 62-64, 77-85.

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 11, Καλαμπάκας 10 (2), Στεφανίδης 10, Γκράντι 6 (1), Μίτροβιτς 6 (2), Γκαγκαλούδης 11 (1), Κόλεμαν 11, Ατσάρα 12 (2).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10 (3), Χαντ 15 (1), Πελεκάνος 19 (1), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 12, Ν. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 10 (1), Τσακαλέρης.