Κυριακή, 30 Δεκεμβρίου 2012

Με το Δεξί στο TOP 16

Στην πρεμιέρα του TOP-16 της Ευρωλίγκας, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 67-66 την Ζαλγκίρις και ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του. Άστοχος στο τέλος ο Λαβρίνοβιτς.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, καθώς μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιβλήθηκε με σκορ 67-66 της Ζαλγκίρις.
Οι "πράσινοι" ήταν πολύ καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως η Ζαλγκίρις κατάφερε να γυρίσει το ματς, να προηγηθεί με 56-59, να διεκδικήσει τη νίκη και να καρδιοχτυπήσει τους περίπου 12.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.
Στα 51'' πριν το τέλος, ο Λάσμε κέρδισε το φάουλ από τον Ντάρντεν και εκείνος με 1/2 βολές έκανε το σκορ 67-66. Ο Μάρκο Πόποβιτς στα 28'' πριν το τέλος έκανε το λάθος κι ο Παναθηναϊκός θα είχε μία ολόκληρη επίθεση μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πλάθα.
Στην επίθεση, ο Μπανκς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 6,7'' πριν το τέλος και ήταν η σειρά του Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ. Άστοχος στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς.
Είναι ακόμα πιο σημαντική η νίκη του Παναθηναϊκού, από τη στιγμή που ο Σχορτσανίτης δεν αγωνίστηκε καθόλου στο παιχνίδι και ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε μόλις για 4 λεπτά στην αναμέτρηση.
Εκπληκτικοί οι Καπόνο και Μπράμος που πέτυχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15(5), Ματσιούλις 7(1), Καπόνο 16(4), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3(1), Γκιστ 2, Μπανκς 8(1).
Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 12(2), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6(2), Ν. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 9(1), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7(1), Κ. Λαβρίνοβιτς 13(3)