Δευτέρα, 3 Δεκεμβρίου 2012

Ξέσπασε με 35άρα και ρεκόρ ο Παναθηναϊκός!

Στην καλύτερη αμυντική του βραδιά στην ιστορία του στην Α1, ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν… σίφουνας από το Περιστέρι επικρατώντας με 76-41 της τοπικής ομάδας. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν μόλις 4 πόντους στην τρίτη περίοδο.
Ήταν η καλύτερη βραδιά στην ιστορία του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, σε ό,τι έχει να κάνει με το παθητικό στην άμυνα. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν 41 πόντους αφήνοντας πίσω τους 42 που είχαν δεχθεί προ διετίας από τον Πανελλήνιο και τους 43 από τον Ηρακλή το 1994.
Ο Παναθηναϊκός αν και στο πρώτο ημίχρονο έβλεπε τους παίκτες του Περιστερίου να μένουν κοντά στο σκορ κρατώντας τους «πράσινους» χαμηλά στο σκορ, τα πράγματα άλλαξαν τελείως στο δεύτερο ημίχρονο.
Για την ακρίβεια στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί που οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχαν… αντίπαλο πάνω στο παρκέ.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι του ιδίως με την άμυνά του. Και ουσιαστικά τα κατάφερε. Το Περιστέρι σκόραρε με τον Ουίλιαμς στο 23' και ξανασκόραρε με βολές στο 28'. Αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κάνει επιμέρους σκορ 26-4 και βέβαια να «τελειώσει» το παιχνίδι.
Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Αργύρη Πεδουλάκη να δοκιμάσει διάφορα σχήματα με τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Ιδιαίτερα σε να «παίξει» με πολλά δίδυμα ψηλών από τη στιγμή που έλειπε και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 25-37, 29-63, 41-76
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 11, Κομποδιέτας 5(1), Θορν 4, Κανονίδης 9(1), Μάντζαρης 4, Oυίλιαμς 6, Χάινς, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 2, Λάκκας, Ζούμπος, Παπαγιάννης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 14(2), Πάνκο 2, Ματσιούλις 11(1), Ούκιτς 9, Λάσμε 5, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 10(3), Κίτσεν 8, Μπανκς 6, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 8(1), Σκορδίλης 1.