Τρίτη, 4 Δεκεμβρίου 2012

100άρα με Γκετσεβίτσιους!

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης, καθώς στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι και χάθηκε από το πεδίο όρασης των φιλοξενουμένων! Το τελικό 100-65 αποτυπώνει ανάγλυφα την διαφορά ποιότητας και δυναμικότητας των ομάδων, με τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν μια καλή προπόνηση εν όψει του αγώνα με την Τσεντεβίτα για την Ευρωλίγκα.

Ο Γκετσεβίτσιους έπαιξε αρκετά και έδειξε ότι η τέχνη του σουτέρ δεν ξεχνιέται ακόμη και αν είσαι παραγκωνισμένος για μεγάλο διάστημα φέτος. Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποιεί ανάλογα με τις απαιτήσεις των αγώνων τον παίκτη που έδειξε ότι μπορεί ο Έλληνας τεχνικός να τον υπολογίζει και για τα πιο δύσκολα. Από κει και πέρα, ο Κώστας Παπανικολάου είναι εκείνος που κάνει την διαφορά, ενώ τον ρυθμό καθορίζει πάντα ο Βασίλης Σπανούλης που δεν χρειάστηκε σήμερα να σκοράρει, αλλά ήταν εξαιρετικός πασέρ (8 ασίστ) αξιοποιώντας στο έπακρο την ταχύτητα και το ταλέντο των συμπαικτών του.

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο άντεξε και προηγήθηκε κιόλας (33-37 στο 15') με λύσεις που είχε από τους Π¨ασαλιτς και Πελεκάνο, όμως σταδιακά υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου. Έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -6 (46-40) με ένα τρίποντο που σημείωσε στο τέλος του 20λεπτου ο Παπανικολάου από την γωνία.

Στην επανάληψη με ένα επιμέρους σκορ 27-11 στην τρίτη περίοδο (73-51) ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του κλείδωσαν τη νίκη και δόθηκε η δυνατότητα να αξιοποιηθούν από τον προπονητή των “ερυθρολεύκων” όλοι οι παίκτες ξεκουράζοντας κιόλας τους βασικούς που έχουν σηκώνει μεγάλο “φορτίο” όλο αυτό το διάστημα.

Από την άλλη πλευρά ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν είχε στην διάθεση του τον Γιώργο Τσιάρα αλλά έδειξε με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους ότι μπορεί να βρει τον δρόμο του με υπομονή και σκληρή δουλειά...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 46-40, 73-51, 100-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς, Άντιτς 10 (1/3 τριπ.), Σπανούλης 8 (8 ασίστ), Περπέρογλου 2, Σλούκας 7 (1/4 τριπ.), Μαυροειδής 11, Πάουελ 14, Γκετσεβίτσιους 14 (2/3 τριπ.), Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16 (5/5 διπ., 2/2 τριπ.), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 12 (2/5 τριπ.), Χαντ 1, Πελεκάνος 16 (2/4 τριπ.), Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 5 (1/1 τριπ.), Καραποστόλου, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 8 (1/2 τριπ.), Σαρικόπουλος 10, Βεργίνης 9 (1/1 τριπ.), Τσακαλέρης.