Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2012

Φύλαγε το καλύτερο για το τέλος ο ΑΓΟΡ!

Χάρη σε ένα σερί 7-0 μέσα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, το Ρέθυμνο έφτασε στην επικράτηση επί του Πανελευσινιακού με 75-69 διατηρώντας έτσι το αήττητο της έδρας του, φτάνοντας παράλληλα στις τρεις νίκες.
Το παιχνίδι ήταν σε όλη του τη διάρκεια ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Και αν το τρίποντο του Παπανικολόπουλου στο 39' (68-67) έδειξε πως ο Πανελευσινιακός θα διεκδικήσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη.
Με τον Πέτγουεϊ να σημειώνει γκολ φάουλ και να κατεβάζει δύο κρίσιμα ριμπάουντ και να κάνει και ένα κλέψιμο, ο ΑΓΟΡ έτρεψε μέσα σε περίπου μισό αγωνιστικό λεπτό σερί 7-0. Έκανε το σκορ 75-67 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τέταρτο δεκάλεπτο να καλύψουν τη μικρή διαφορά που είχε χτίσει ο ΑΓΟΡ και να προηγηθούν στο 37' με 63-61 έπειτα από μία ελεύθερη βολή.
Ωστόσο δε μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στην ανατροπή τους αφού οι γηπεδούχοι που είχαν κορυφαίο τον Νέστορα Κόμματο, αντέδρασαν και ξαναπήραν το προβάδισμα στο σκορ.
Περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Παπανικολόπουλος μείωσε στον πόντο για να ακολουθήσει το σερί του Ρεθύμνου που διαμόρφωσε και τον νικητή!
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 11 (1), Κόμματος 19 (3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουέι 15 (2).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22 (4), Παπανικολάου 4, Δημακός 5 (1), Ραΐβιο 3 (1), Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8.