Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2012

Κέρδισε χωρίς να την πατήσει....

Περιστέρι - Ολυμπιακός 78-92
Λίγο έλειψε να την πατήσει, αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος την κούραση των παικτών του Περιστερίου πέρασε από τα δυτικά προάστια με 92-78.
Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν το προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα παραμένοντας αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης (22 πόντοι), ενώ από πλευράς Περιστερίου ο Μάντζαρης ηγήθηκε στο σκοράρισμα έχοντας 18 πόντους.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά δυνατά το παιχνίδι μην επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ (8-6 στο 4'). Όλα αυτά, όμως, στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, αφού στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη πήρε διαφορά ασφαλείας (20-29 στο 10').
Οι "ερυθρόλευκοι" μπορεί να μην ήταν… εντυπωσιακοί ελέω της κακής τους άμυνας και της ευστοχίας των παικτών του Περιστερίου, αλλά είχαν βρει τον τρόπο να παραμένουν μπροστά στο σκορ χωρίς να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα.
Όσο κι αν πίεσαν οι "πρίγκιπες της δυτικής όχθης", έβρισκαν μπροστά τους έναν αντίπαλο που έμοιαζε με… Λερναία Ύδρααφού οι πρωταθλητές Ελλάδος και Ευρώπης έκαναν πάντα τις σωστές επιλογές. Έτσι, παρά το γεγονός πως το Περιστέρι μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους (72-75) στο 35ο λεπτό, ο Ολυμπιακός "πάτησε το γκάζι" και με επιμέρους σκορ 17-3 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έφτασε στην τελική επικράτηση.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ. - Ψαριανός - Κατραξούρας.
Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 17 (1), Κομποδιέτας 2, Θορν 15 (1), Κανονίδης, Τζόουνς 7 (1), Μάντζαρης Α. 18 (2), Ουίλιαμς 2, Χάινς Τ. 10, Πέτρουλας 4, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 3 (1), Λάκκας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς Κ. 12, Λο 2, Άντιτς, Σπανούλης 14 (3), Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 4, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης Β. 7 (1).