Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2012

Πάτησε… γκάζι (71-48) με Μακ Γκραθ

Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ επικράτησε (71-48) του Ίκαρου στην Πυλαία επιτυγχάνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά, λόγω της… σύνδεσης του Αλέξη Κυρίτση με το καλάθι (17-22, στο 14’ και 19-24 στο 15’), όμως με την άνοδο στην απόδοση του Ντόνι Μακ Γκραθ αποκαταστάθηκε η τάξη για τους γηπεδούχους που πήραν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (35-30).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι παρέμεινε μονοδιάστατο από τον Ίκαρο που απειλούσε μόνο με τον Κυρίτση, σε αντίθεση με τον «δικέφαλο» που βρήκε στηρίγματα επιθετικά στους Μιχάλη Τσαϊρέλη και Νίκο Καλλέ παίρνοντας προβάδισμα 19 πόντων (57-38, στο 31’) με καλάθι του τελευταίου.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ίκαρος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και παραδόθηκε άνευ όρων στις διαθέσεις των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου που στην τελευταία περίοδο αύξησαν κι άλλο την διαφορά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 35-30, 54-38, 71-48.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 12 (1/3 τριπ.), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης, Μακ Γκραθ 16 (2/6 τριπ.), Θεοδωράκος 2, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 5 (1/6 τριπ.), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 8, Καλλές 9, Χαριτόπουλος 4 (10 ριμπ.).

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 24 (1/3 τριπ.), Ουάιατ 6, Στέβοβιτς, Φαγιέ 2, Γκίμπσον 8 (2/4 τριπ.), Γιαννακίδης 2, Αγαδάκος 2, Μίτσιαλος, Σίμτσακ